Lit jest jednym z wielu pierwiastków śladowych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Występuje on naturalnie w warzywach i wodzie kranowej. „ Środowisko naukowe wie niewiele na temat fizjologicznej roli litu” – mówi prof. Michael Ristow, szef projektu. Do tej pory dowodów na jego pozytywny wpływ na długość życia dostarczyły badania na nicieniach z gatunku Caenorhabditis elegans. Jednak zastosowane wtedy stężenia litu były za wysokie, by móc wyciągnąć z nich wnioski odnoszące się do człowieka.
Tym razem naukowcy poszli jednak nieco inną drogą. Na początku, we współpracy z japońskimi uniwersytetami, zbadano wpływ stężenia litu w wodzie kranowej na śmiertelność w 18 japońskich gminach. „Odkryliśmy, że wskaźnik śmiertelności był zauważalnie niższy w gminach z większą zawartością litu w wodzie pitnej.” – tłumaczy prof. Ristow. To z kolei dało podstawy do przeprowadzenia drugiego etapu eksperymentu. Tym razem C. elegans został poddany działaniu dużo niższych stężeń litu. Mimo to zaobserwowano znacznie wydłużone przeżycie u tych nicieni.
Mechanizm, w jakim lit oddziałuje na długość życia jest jeszcze niepoznany. Naukowcy już teraz jednak przewidują, że lit może być potencjalnym suplementem do żywności. Zanim to jednak nastąpi potrzebne są dalsze badania.
Polecamy: 12 sposobów na długowieczność
Źródło: EurekAlert!/ kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!