Łokieć tenisisty - przczyny, objawy, leczenie

Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie fot. Fotolia
Może masz łokieć tenisisty!
Agnieszka Czechowska / 04.11.2014 05:00
Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie fot. Fotolia
Tylko 10 proc. osób zmagających się z tą chorobą to miłośnicy tenisa. Resztę stanowią pracownicy biurowi, informatycy, mechanicy. Dlatego też dolegliwość ta została uznana za chorobę zawodową.

Wszystkiemu winne są powtarzalne ruchy rąk (takie jak np. przy pisaniu na klawiaturze komputera czy klikaniu myszką) oraz ruchy obrotowe (jak przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub). To one sprawiają, że ręka zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa.


Objawy łokcia tenisisty

Głównym objawem jest ból z boku łokcia. Pojawia się on w czasie chwytania, naciskania i gdy wykonujesz ręką ruch obrotowy. Do tego dochodzi tkliwość w czasie ucisku łokcia. Na początku dolegliwości są niewielkie, z czasem jednak pojawiają się trudności w wykonywaniu prostych czynności. Chorzy mają kłopoty z podawaniem ręki czy chwytaniem szklanki. W takiej sytuacji nie można zwlekać – konieczna jest wizyta u ortopedy.


Czas na leczenie

Jeśli lekarz stwierdzi, że ból związany jest tylko z przemęczeniem ręki, zaleci odpoczynek i miorelaksację, czyli głęboki masaż rozluźniający mięśnie (wykonuje go terapeuta). Wiele osób już po 2–3 zabiegach odczuwa ulgę. Jeżeli to nie pomoże, ortopeda skieruje cię na RTG oraz USG i w zależności od wyników wybierze terapię. Za skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty uważa się terapie laserowe, ultradźwiękami, jonoforezę (wprowadzanie leków przez skórę, z wykorzystaniem prądu).

Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA