Wszystkiemu winne są powtarzalne ruchy rąk (takie jak np. przy pisaniu na klawiaturze komputera czy klikaniu myszką) oraz ruchy obrotowe (jak przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub). To one sprawiają, że ręka zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa.
Objawy łokcia tenisisty
Głównym objawem jest ból z boku łokcia. Pojawia się on w czasie chwytania, naciskania i gdy wykonujesz ręką ruch obrotowy. Do tego dochodzi tkliwość w czasie ucisku łokcia. Na początku dolegliwości są niewielkie, z czasem jednak pojawiają się trudności w wykonywaniu prostych czynności. Chorzy mają kłopoty z podawaniem ręki czy chwytaniem szklanki. W takiej sytuacji nie można zwlekać – konieczna jest wizyta u ortopedy.
Czas na leczenie
Jeśli lekarz stwierdzi, że ból związany jest tylko z przemęczeniem ręki, zaleci odpoczynek i miorelaksację, czyli głęboki masaż rozluźniający mięśnie (wykonuje go terapeuta). Wiele osób już po 2–3 zabiegach odczuwa ulgę. Jeżeli to nie pomoże, ortopeda skieruje cię na RTG oraz USG i w zależności od wyników wybierze terapię. Za skuteczne metody leczenia łokcia tenisisty uważa się terapie laserowe, ultradźwiękami, jonoforezę (wprowadzanie leków przez skórę, z wykorzystaniem prądu). Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!