► mięśni, np. występują skurcze łydek;
► układu krążenia – efektem jest arytmia serca, zwapnienie naczyń i podwyższone ryzyko zatorów;
► układu pokarmowego – stąd mdłości i biegunki;
► systemu nerwowego, np. zaburzenia snu, lęki, rozdrażnienie, skłonność do depresji.
Niedobór magnezu odbija się też na urodzie, powodując wypadanie włosów i łamanie się paznokci. Osłabieniu ulegają też zęby – atakuje je próchnica. By zahamować te zmiany, trzeba dostarczyć organizmowi magnez i postarać się ten pierwiastek zatrzymać.
Jak zdobyć i zatrzymać cenny pierwiastek?
► Najlepszym źródłem magnezu jest urozmaicona dieta. Powinny się w niej znaleźć kasze, razowe pieczywo, kakao, pestki dyni, jabłka (koniecznie ze skórką!), orzechy, fasola, koperek i natka pietruszki.
► Magnez lubi towarzystwo selenu oraz witamin D i B6 – w ich obecności o wiele lepiej się wchłania. Dlatego zadbaj, by do twojego jadłospisu często trafiały warzywa, chude mięso, jaja, drożdże, mleko i jego przetwory oraz morskie ryby (są one także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – te zaś także ułatwiają przyswajanie magnezu).
► Nadmierne picie mocnej herbaty, kawy i alkoholu powoduje "wypłukiwanie" pierwiastka. Na jego niedobór jesteś też narażona, gdy jadasz za dużo tłuszczów zwierzęcych i stosujesz antykoncepcję hormonalną. Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, postaraj się naprawdę mocno ograniczyć używki i zatroszcz się o swoje menu.
► Uważaj na leki i zioła. Niedobór magnezu może być skutkiem długotrwałego stosowania środków moczopędnych i przeczyszczających.
► Czas na relaks – brak magnezu osłabia twoją odporność na stres, długotrwały stres nasila zaś niedobór magnezu. Powstaje błędne koło. By je przerwać, postaraj się wrzucić na luz i jedź na wakacje. Pod żadnym pozorem nie zabieraj ze sobą pracy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!