Kwas kontratakuje
Wyniki najnowszych badań potwierdziły, że codzienne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny, przez osoby po zawale serca zmniejszyło niebezpieczeństwo powtórnego ataku o 20 proc. A u pacjentów z rozpoznaną i kontrolowaną chorobą wieńcową nawet o 50 proc. Nie oznacza to jednak, że regularne przyjmowanie aspiryny zwalnia Cię z obowiązku dbania o serce.
Połowa sukcesu
Badania Amerykańskiego Towarzystwa do Walki z Rakiem wykazały, że regularne zażywanie aspiryny aż o 50 proc. zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Aspiryna hamuje także rozwój polipa będącego początkiem nowotworu przewodu pokarmowego. Przypuszcza się, że chroni kobiety przed rakiem piersi.
Liczna rodzina
Najpopularniejsze leki zawierające kwas acetylosalicylowy:
Aspirin i Aspirin Direct (tabletki do ssania) – na dolegliwości bólowe lub gorączkę,
Aspirin Cardio – dla osób zagrożonych chorobą wieńcową,
Acard, Bestpiryna i Cardiopiryna – dla pacjentów z grup tzw. podwyższonego
ryzyka zawału serca lub udaru mózgu,
Aspro C, Polopiryna C (oba z witaminą C) – na infekcje wirusowe,
Antygrypin, Aspirin Forte, tabletki od bólu głowy – mają wzmocnione działanie przeciwbólowe (zawierają kofeinę, paracetamol bądź fenacetynę),
Alka-Prim – po szaleństwach upojnej nocy, czyli aspiryna na kaca.
Uwaga! W przypadku gorączki i przeziębienia należy zażywać od 1 do 2 tabletek co 4 godziny. Profilaktycznie: 2 tabletki dziennie.
Lista korzyści
Aspiryna chroni przed:
- chorobą reumatyczną,
- zapaleniem żył,
- bólami głowy, zębów i mięśni,
- nerwobólami,
- nowotworem jelita grubego, płuc,
- zawałem serca.
Nikt nie jest doskonały...
Nie myśl, że możesz bezkarnie łykać tyle tabletek aspiryny, ile chcesz. Choć jest mało toksyczna, a do tego łatwo, i prawie całkowicie, wchłaniana z przewodu pokarmowego, powinnaś uważać z jej stosowaniem, ponieważ:
- Przyjmowanie aspiryny i innych salicylanów może wywoływać różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Jeśli są one dokuczliwe i pojawiają się regularnie, musisz lek odstawić i zgłosić się do lekarza.
- Dłuższe trzymanie w ustach tabletki z aspiryną może doprowadzić do powstania nadżerek w błonie śluzowej jamy ustnej.
- Aspirynę najlepiej przyjmować w trakcie posiłku. Dobrze jest popić tabletkę dużą ilością wody (dzięki temu zmniejszymy nieco "kwasowość" leku i ochronimy żołądek).
- Efektami ubocznymi brania aspiryny bywają zawroty głowy, szum w uszach,
zaburzenia równowagi, słuchu i ostrości wzroku.
- Niezalecane jest stosowanie aspiryny przez kobiety w ciąży.
Hanna Miłkowska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!