Mała wielka tabletka

Aspiryna - numer 1 w rankingu leku wszech czasów. Przyjmie każde zadanie: od uśmierzenia bólu głowy po walkę o Twoje serce.
/ 16.10.2006 13:14
mala1.jpgW 1874 roku z wyciągu kory wierzbowej uzyskano kwas salicylowy. Szybko doceniono jego działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jednak z powodu gorzkiego smaku (wywołującego u pacjentów torsje) zaprzestano produkcji leków zawierających kwas salicylowy. W 1899 roku Feliks Hoffman uzyskał czystą i lepiej przyswajalną przez organizm pochodną kwasu salicylowego – kwas acetylo-salicylowy (ASA). Niemiecka firma Bayer odkupiła od niego wynalazek i opatentowała go pod nazwą "aspiryna".

Kwas kontratakuje
Wyniki najnowszych badań potwierdziły, że codzienne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny, przez osoby po zawale serca zmniejszyło niebezpieczeństwo powtórnego ataku o 20 proc. A u pacjentów z rozpoznaną i kontrolowaną chorobą wieńcową nawet o 50 proc. Nie oznacza to jednak, że regularne przyjmowanie aspiryny zwalnia Cię z obowiązku dbania o serce.

Połowa sukcesu
Badania Amerykańskiego Towarzystwa do Walki z Rakiem wykazały, że regularne zażywanie aspiryny aż o 50 proc. zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Aspiryna hamuje także rozwój polipa będącego początkiem nowotworu przewodu pokarmowego. Przypuszcza się, że chroni kobiety przed rakiem piersi.

Liczna rodzina
Najpopularniejsze leki zawierające kwas acetylosalicylowy:
Aspirin i Aspirin Direct (tabletki do ssania) – na dolegliwości bólowe lub gorączkę,
Aspirin Cardio – dla osób zagrożonych chorobą wieńcową,
Acard, Bestpiryna i Cardiopiryna – dla pacjentów z grup tzw. podwyższonego
ryzyka zawału serca lub udaru mózgu,
Aspro C, Polopiryna C (oba z witaminą C) – na infekcje wirusowe,
Antygrypin, Aspirin Forte, tabletki od bólu głowy – mają wzmocnione działanie przeciwbólowe (zawierają kofeinę, paracetamol bądź fenacetynę),
Alka-Prim – po szaleństwach upojnej nocy, czyli aspiryna na kaca.
Uwaga! W przypadku gorączki i przeziębienia należy zażywać od 1 do 2 tabletek co 4 godziny. Profilaktycznie: 2 tabletki dziennie.

Lista korzyści
Aspiryna chroni przed:
- chorobą reumatyczną,
- zapaleniem żył,

- bólami głowy, zębów i mięśni,
- nerwobólami,
- nowotworem jelita grubego, płuc,
- zawałem serca.

Nikt nie jest doskonały...
Nie myśl, że możesz bezkarnie łykać tyle tabletek aspiryny, ile chcesz. Choć jest mało toksyczna, a do tego łatwo, i prawie całkowicie, wchłaniana z przewodu pokarmowego, powinnaś uważać z jej stosowaniem, ponieważ:
- Przyjmowanie aspiryny i innych salicylanów może wywoływać różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Jeśli są one dokuczliwe i pojawiają się regularnie, musisz lek odstawić i zgłosić się do lekarza.
- Dłuższe trzymanie w ustach tabletki z aspiryną może doprowadzić do powstania nadżerek w błonie śluzowej jamy ustnej.
-
Aspirynę najlepiej przyjmować w trakcie posiłku. Dobrze jest popić tabletkę dużą ilością wody (dzięki temu zmniejszymy nieco "kwasowość" leku i ochronimy żołądek).
- Efektami ubocznymi brania aspiryny bywają zawroty głowy, szum w uszach,
zaburzenia równowagi, słuchu i ostrości wzroku.

- Niezalecane jest stosowanie aspiryny przez kobiety w ciąży.

Hanna Miłkowska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!