Małe RNA w walce z rakiem

Portret genetyczny/fot. Fotolia
Czy mały fragment RNA może zatrzymać rozwój raka? Próbują się o tym przekonać naukowcy z Uniwersytetu w Louisville. Pierwsze wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
/ 01.08.2011 00:53
Portret genetyczny/fot. Fotolia

Cząsteczka w skrócie nazwana miR-21 była znajdywana w zwiększonej ilości we wszystkich nowotworach. Według badaczy może to oznaczać jedno - jest ona bardzo ważna w rozwoju choroby nowotworowej.

W czasie eksperymentu poddano dwie grupy myszy działaniu silnej substancji kancerogennej, powodującej powstawanie łagodnych nowotworów – brodawczaków na skórze. W pierwszej grupie zwierzęta nie produkowały jednak miR-21, podczas gdy w drugiej, kontrolnej grupie produkcja miR-21 zachodziła standardowo. Po 30 tygodniach obserwacji zwierzęta w grupie kontrolnej rozwinęły średnio po 2,5 brodawczaka, podczas gdy u myszy nie produkujących miR-21 liczba ta wynosiła jedynie 1,5, a jedna mysz nie miała na skórze żadnej zmiany nowotworowej.

„Nasza praca pozwala nam wierzyć, że usunięcie miR-21 zwiększa zdolność naszego organizmu do walki z rakiem.” - podkreśla dr Yong Li, zaangażowany w te badania - „Środowisko naukowe jest coraz bardziej świadome znaczenia tkanek otaczających guz w procesie jego wzrostu i powstawania. Na dalszym etapie naszych badań, chcemy sprawdzić, w jaki sposób cząsteczka miR-21 wpływa na otoczenie nowotworów.”

Zobacz też: Nowe cząstki RNA w walce z nowotworami

Źródło: PhysOrg/ kp 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA