Mały pajączek w kolorze blue

Mały pajączek w kolorze blue
Łaskotanie, ściskanie pod kolanami, kłujący ból w łydce, mrowienie... Te objawy mogą sygnalizować problemy z krążeniem. Zacznij działać już od dziś, a unikniesz żylaków!
/ 17.04.2008 13:46
Mały pajączek w kolorze blue
Nad tym, żeby krew swobodnie odpływała z naszych nóg do serca, czuwa aż 80 małych zastawek w żyłach. Gdy nie są sprawne, nogi puchną, a pod wieczór stają się ciężkie jak ołów. Żyły rozszerzają się, a przez skórę prześwitują niebieskawe pajączki lub grubsze żyłki przypominające sznureczki.

Powstają zwykle u kobiet, ale bystry obserwator dostrzeże je na niejednej męskiej łydce. Jeśli zauważyłaś u siebie takie objawy, zrób badania! Skłonność do żylaków jest często dziedziczna, ale można się ich nabawić, jeśli zdarzą się ku temu sprzyjające warunki, np. długie leżenie z gipsem na nodze. Odrobina profilaktyki pomoże ci uniknąć większych problemów, z których najgroźniejsze to zakrzepica żył głębokich, niewidocznych dla oka.

USG – zrób koniecznie
Stan żył ocenia się zwykle za pomocą USG metodą Dopplera. Umożliwia ono zbadanie przepływu krwi w nogach (na siedząco i na stojąco). 20-minutowe badanie, całkowicie bezbolesne i bezpieczne, pozwala stwierdzić, czy żyły nóg są wydolne. Jeśli nie, trzeba koniecznie powstrzymać rozwój żylaków. W tym celu lekarz może zaproponować wiele różnych terapii, np. wstrzyknięcie w żyłę specjalnego preparatu (skleroterapię) albo zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu fragmentu żyły. Wspomagająco stosuje się tabletki (Aescin) oraz żele wmacniające naczynia krwionośne, a także zwiększające ich elastyczność, np. Pelethrokrem.

11 sposobów na nogi bez skazy
Jeśli chcesz uniknąć żylaków:
► Rzuć palenie. Nikotyna przyspiesza procesy niszczenia ścianek naczyń krwionośnych.
► Nie siedź zbyt długo. W przerwach rób ćwiczenia pobudzające krążenie, np. unoś stopy i opuszczaj na podłogę.
► Nie przegrzewaj nóg. Żylakom szczególnie sprzyja ogrzewanie podłogowe, częste pobyty w saunie i w solarium. Jeśli nie możesz się bez nich obejść, pamiętaj o spłukiwaniu nóg zimnym prysznicem po zakończeniu gorącego seansu.
► Polub jazdę na rowerze albo kup sobie rowerek stacjonarny.
► Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach. Najlepsze dla twoich żył są obcasy trzy-, czterocentymetrowe.
► Kładź się z nogami w górze.
► Nie siadaj z nogą założoną na nogę. Kobiety, które nigdy nie siadają w ten sposób, rzadko miewają żylaki. Sprawdzaj też, czy ściągacz w twoich skarpetkach nie jest za ciasny.
► Pozbądź się nadwagi. Każdy zbędny kilogram zwiększa obciążenie żył.
► Pływaj. Najlepiej dwa razy w tygodniu, w niezbyt ciepłej wodzie, której temperatura nie przekracza 25–26°C (cieplejsza rozszerza żyły).
► Zapisz się na tańce. Mięśnie łydek pompują wówczas krew do góry.
► Uważaj na leki, np. rozkurczowe (ostrożnie z pigułką antykoncepcyjną, która może nasilać problem).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA