Mamy rady na ból głowy i nudności + mówimy, skąd się biorą te dolegliwości

Kobietę boli głowa fot. Adobe Stock
Ból głowy i towarzyszące mu nudności mogą być sygnałem ostrzegawczym albo dolegliwością samą w sobie. Abyś potrafiła skuteczniej z nimi walczyć, pomożemy ci ustalić ich przyczynę na podstawie objawów. Przeczytaj, to się może przydać!
Diana Ożarowska-Sady / 12.03.2019 11:10
Kobietę boli głowa fot. Adobe Stock

Przemęczenie, brak snu, stres, nadmiar alkoholu, przesiadywanie w dusznym pomieszczeniu, przeziębienie, głód, hormonalne zmiany, które towarzyszą ciąży, niedobór płynów… Lista przyczyn bólu głowy jest naprawdę długa. Co więcej, niemal w każdym przypadku mogą także bólowi towarzyszyć mdłości, zwłaszcza, przy dużym natężeniu dolegliwości.

Co wtedy robić? Teoretycznie można sięgnąć po przeciwbólową tabletkę  (w ciąży, a także jeśli zażywasz już jakieś leki, bezpieczniej wybrać tę z paracetamolem). Można też przetestować domowe sposoby na ból głowy i nudności:

  • zafundować sobie napar z imbirem, by złagodzić nudności
  • w uspokojeniu żołądka pomoże także ssanie kostki cukru nasączonej miętowymi kroplami
  • polecamy też spokojne, głębokie oddychanie (można przy tym wąchać chusteczkę skropioną olejkiem bazyliowym lub melisowym).

Ale to wszystko działania doraźne. Jeżeli ból wystąpił po urazie (np. uderzeniu się w głowę) lub jest silny, skonsultuj się czym prędzej z lekarzem.
Wizyta u niego będzie także potrzebna jeżeli ból głowy i nudności nawracają. Trzeba bowiem ustalić ich przyczynę.

Wtórne bóle głowy…

Bóle głowy i towarzyszące im nudności mogą być wtórne – wynikające np. z jakiejś choroby. Ulgę przyniesie ci wtedy leczenie podstawowego problemu.

Oto charakterystyka najczęstszych rodzajów bólu, które sygnalizują problemy zdrowotne

  • Ucisk w okolicy zatok (czoło, nos, pod oczami). Ból jest uporczywy, tępy, rozpierający, nasilający się w godzinach przedpołudniowych. Tak zwykle objawia się zapalenie zatok.
  • Ból promieniujący od ucha, nasilający się, gdy leżysz, pulsujący i rozpierający – może być objawem zapalenia ucha środkowego.
  • Tzw. rwący ból w oku, nasilające się przy pochylaniu i ruchach głowy – bywa skutkiem podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej, 
ale też sygnałem rozwoju jaskry.
  • Promieniujący ze szczęki – może zwiastować stany zapalne zębów i kości, w których są osadzone.
  • Obejmujący potylicę i kark. Zwykle zaczyna się lub nasila, gdy mocno odchylisz głowę albo nią kręcisz – to mogą być zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa.
  • Z tyłu głowy, najczęściej występuje rano – taki ból może wynikać z nadciśnienia lub gwałtownego skoku ciśnienia krwi.
  • Coraz częściej nawracający – jeśli od ok. 3 miesięcy zażywasz środki przeciwbólowe, to może być skutek uboczny ich działania.

Bóle pierwotne, niezwiązane z inną chorobą

To inaczej bóle samoistne. Ich pochodzenie nie jest dokładnie znane. Wiadomo jedynie, że nie są efektem innej choroby, lecz dolegliwością samą w sobie. O ile ma ona łagodną postać, możesz doraźnie leczyć się sama, ale regularną terapię powinnaś już prowadzić pod kontrolą internisty lub neurologa. do najczęściej występujących pierwotnych bólów głowy, którym towarzyszą nudności należą:

  • Ból napięciowy

Obejmuje czoło i skronie. Może mu towarzyszyć sztywność karku. Ból jest tępy, uciskający, bez pulsowania, nasila się podczas wysiłku i gwałtownych ruchów. Może się dawać we znaki od godziny do kilkudziesięciu godzin, choć zdarzają się też osoby, które cierpią z jego powodu przewlekle, niemal codziennie.

To najczęstszy rodzaj bólu samoistnego (69 proc. przypadków). Może wystąpić u każdego. Jego źródło tkwi w zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy). Ale z czego on wynika, dokładnie nie wiadomo.

Stwierdzono natomiast, że atak bywa sprowokowany przez stres, zmęczenie, brak snu, nadmiar alkoholu czy papierosów, a nawet zmianę pogody.

Rada. W trakcie ataku unikaj schylania się, nagłych ruchów, wysiłku (nasilają ból). By zmniejszyć częstotliwość nawrotów, znajdź czas na wypoczynek, jedz, kładź się i wstawaj o zbliżonych godzinach. Ogranicz używki.

  • Migrena 

Obejmuje jedną stronę głowy. Ból jest silny, tętniący, pulsujący. Zwykle zaczyna się w okolicy oka lub skroni. Atak trwa od 3 do 72 godzin. Nawroty występują z różną częstotliwością (np. co kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat, choć są też osoby cierpiące na migrenę codziennie). Bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty i zaburzenia widzenia.

Na migrenę cierpi 15 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn. U części z nich atak poprzedza aura (mroczki przed oczami, zygzaki, kolorowe plamy, światłowstręt). Rozwija się ona 
w ciągu 5 minut i trwa ok. godziny, potem pojawia się ból.


Rada. Migrenę mogą prowokować silne emocje, hałas, ostre światło, intensywne zapachy czy niektóre potrawy (np. sery żółte, alkohol). By zmniejszyć częstotliwość ataków, trzeba takich bodźców unikać.

Zobacz też:4 najczęstsze przyczyny zawrotów głowy
Co to jest klasterowy ból głowy?
Boli cię głowa? Może to migrena szyjna!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA