Marsz z kijkami pomocny w leczeniu choroby Parkinsona!

Najczęściej pierwszym objawem choroby Parkinsona jest upośledzenie funkcji ruchowych. W naszej świadomości powszechny jest wizerunek chorego niezdolnego do samodzielnego poruszania się. Tymczasem niezmiernie ważna w walce z opóźnieniem objawów jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja.
/ 10.05.2008 22:09
Najczęściej pierwszym objawem choroby Parkinsona jest upośledzenie funkcji ruchowych. W naszej świadomości powszechny jest wizerunek chorego niezdolnego do samodzielnego poruszania się. Tymczasem niezmiernie ważna w walce z opóźnieniem objawów jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja.

Ludzie opiekujący się chorymi wciąż poszukują nowych form aktywności ruchowej pomagających pacjentom utrzymać jak najdłużej sprawność fizyczną. Jedną z takich form okazał się marsz z kijami – Nordic Walking.

Zajęcia Nordic Walking prowadzone są przez FundacjęMarsz z kijkami pomocny w leczeniu choroby Parkinsona! Aktywni wspólnie z Fundacją Żyć z chorobą Parkinsona. Fundacja Aktywni już od dwóch lat wspiera osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Pierwszy cykl zajęć przeprowadzono jesienią w warszawskim Parku Saskim. Fundacja przeszkoliła instruktorów oraz przekazała sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć. Osoby dotknięte chorobą uczestniczyły również w zajęciach rehabilitacyjno-ruchowych dla seniorów, w ramach programu „Senior – starszy, sprawniejszy” prowadzonego przy współpracy Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W maju 2008 roku ruszył kolejny cykl zajęć, prowadzonych przez Fundację Aktywni i Fundację Żyć z chorobą Parkinsona.

Warto mówić o tym, że istnieją aktywności ruchowe, które mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości i poprzez odpowiedni trening wspomagać funkcjonowanie naszego organizmu.
„Dlaczego Nordic Walking? Odciąża i odżywia stawy. Chrząstka stawowa odżywia się wyłącznie podczas ruchu poprzez maź stawową. Przy pomocy kijków możemy pokonać kolejną słabość i cieszyć się zdrowiem.” – mówi Fizjoterapeuta Sławomir Sokół Zajęcia Nordic Walking to zdrowy marsz z kijkami, podczas, którego występuje minimalny nacisk na kolana i biodra. Diament Karbon – materiał, z którego są wykonane kijki - pozwala redukować wibracje podczas chodu, czyniąc go bardziej bezpiecznym. Kijki produkowane są pod stałą kontrolą międzynarodowych stowarzyszeń Nordic Walking, lekarzy, rehabilitantów oraz czołowych sportowców – w tym medalistów olimpijskich.

W Polsce istnieje obecnie tylko jeden ośrodek, w którym można bezpłatnie uzyskać fachową poradę dotyczącą opisanej powyżej aktywności oraz poćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów. Jest to wzorcowy Ośrodek My Aktywni na warszawskim Żoliborzu. Ośrodek założyła Fundacja Aktywni znana z promowania zdrowego stylu życia. Powstał głównie z myślą o osobach, które bez względu na wiek chcą w bezpieczny i rozsądny sposób poprawić pracę układu krążeniowo – oddechowego, stawów oraz mięśni. Uczestnicy zajęć kształtują swoją kondycję fizyczną oraz psychiczną podnosząc jednocześnie w ten sposób jakość życia.

Wszystkich chętnych zapraszamy na zajęcia!

Szczegóły znaleźć można na stronie www.aktywni.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!