Masz wysokie trójglicerydy? Tych 6 produktów pomoże ci je obniżyć!

Podajemy co dokładnie i w jakiej ilości warto jadać, by zredukować poziom trójglicerydów we krwi, a przy okazji unormować także stężenie cholesterolu i swoją wagę. Przeczytaj!
Diana Ożarowska-Sady / 28.02.2018 16:39

Na początek kilka ważnych faktów...

1. O ile poziom cholesterolu tylko tylko w ok. 25 procentach zależy od naszej diety, to w przypadku trójglicerydów już tak nie jest. Właśnie to co i ile jemy ma głównie wpływ na nasze wyniki. Trójglicerydy są bowiem lipidami (czyli cząsteczkami tłuszczu), które powstają w wyniku nadwyżki energii. Jeżeli więc jadamy za dużo, a za mało spalamy, poziom trój glicerydów w naszym organizmie rośnie. Dzieje się zaś to szczególnie szybko, gdy nasza dieta obfituje w tłuszcze czy węglowodany proste (ich źródłem jest np. alkohol, produkty z białej mai i z cukrem).

2. Górny poziom ogólnej normy dla trójglicerydów, to mniej niż 150 mg/dl krwi. Jednak uznaje się, że w przypadku kobiet właściwe widełki wynoszą 35–135 mg/dl (przy czym w ciąży poziom trójglicerydów może wzrastać nawet 2–4 krotnie), norma dla mężczyzn to zaś 40–160 mg/.

  • Bez względu na płeć uznaje się jednak, że gdy wynik mieści się w przedziale 150-199 mg/dl mówimy już o trójglicerydach podwyższonych.
  • Przy zakresie 200-500 mg/dl o poziomie wysokim, a powyżej 500 mg/dl o bardzo wysokim – stanowiącym zagrożenie dla zdrowia i  życia.

3. Wysoki poziom trójglicerydów ma ścisły związek z otyłością, insulinoopornością, miażdżycą, a także cukrzycą typu 2. Nie tylko podnosi ryzyko tych chorób, ale także je nasila. Jeśli zaś podwyższonemu poziomowi trójglicerydów towarzyszy wysoki poziom złego cholesterolu LDL, miażdżycę i wynikające z niej powikłania (w tym zawał serca czy udar mózgu) stają się bardzo realnym zagrożeniem...

4. Przy wysokim poziomie trój glicerydów konieczne jest stosowanie leków (zwykle tych samych, które "zbijają" cholesterol LDL, czyli statyn, ewentualnie fibratów). Jednak zarówno w ramach profilaktyki hipertrójglicerydemii (czyli wysokiego poziomu trój glicerydów), jak i jej leczenia bardzo ważnym elementem są:

  • umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna (np. marsze, jazda na rowerze) – ruch pomaga bowiem spalić nadwyżkę kalorii (trój glicerydy wówczas tak łatwo się nie odkładają, a nawet organizm sięga do swych tłuszczowych zasobów);
  • odpowiednia dieta  - dostarczająca odpowiedniej dawki kalorii (na etapie redukcji nadwagi to zwykle 1500-1800 kcal dziennie), w małych, ale za to regularnie rozłożonych e czasie posiłkach  (co 3-3,5 godz.), eliminująca tłuszcze zwierzęce, nadmiar soli oraz węglowodanów prostych, dostarczająca za to produktów, o których piszemy na kolejnych stronach galerii.


Polecamy!
Wystarczą 3 łyżki dziennie! Włącz ten składnik do swojego menu, a obniżysz cholesterol i wagę! 5 objawów, po których poznasz, że skacze ci ciśnienie krwi i 7 sytuacji, które najczęściej do tego prowadzą Takie są teraz normy na cholesterol

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA