McDonald’s przechodzi na dietę

Otyłość to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza jego fizjologiczne potrzeby. Często prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. / fot.Fotolia
McDonald’s zmniejsza ilość kalorii i tłuszczu w zestawie Happy Meal – czytamy w artykule „McDonald’s Trims Its Happy Meal” w serwisie www.nytimes.com. Nowy Happy Meal pojawi się już we wrześniu 2011 roku, a do kwietnia 2012 znajdzie się w ofercie każdej restauracji McDonald’s w Stanach Zjednoczonych.
/ 02.08.2011 11:59
Otyłość to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza jego fizjologiczne potrzeby. Często prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. / fot.Fotolia

Popularna sieć restauracji typu fast-food postanowiła zmniejszyć liczbę kalorii w zestawie dla dzieci Happy Meal o 20%. Decyzja ta zapadła pod wpływem nacisków ze strony rodziców i promotorów zdrowia, a także instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym. W Stanach Zjednoczonych wciąż rośnie odsetek dzieci cierpiących na nadwagę i otyłość, co ma bezpośredni związek z żywieniem dzieci wysokokalorycznymi i niepełnowartościowymi produktami.

W zestawie Happy Meal początkowo znajdą się dodatkowe owoce, w późniejszym czasie rozważa się także wprowadzenie warzyw zamiast frytek. Ilość tłuszczu w zestawie zmniejszy się z 26 do 19 gramów, natomiast ilość kalorii z 520 do 410.

Zmiany wprowadzone zostaną także w przypadku standartowych zestawów. Do 2015 roku zawartość sodu w posiłkach ma ulec redukcji o 15%. McDonald’s stwierdził także, że najbliższe 10 lat poświęci opracowywaniu nowych receptur swoich dań, w których ograniczona ma zostać zawartość cukrów, tłuszczów nasyconych i kalorii. Wielkość porcji ma się stopniowo zmniejszać.

W związku z niską wartością sprzedaży zestawu Happy Meal, zestaw ten stał się w ostatnim czasie obiektem wielu działań reklamowych, skierowanych głównie do dzieci. Specjaliści podkreślają, że manipulowanie dziećmi, poprzez pokazywanie im wizji szczęśliwego dzieciństwa, w którym ważnym elementem jest spożywanie żywności typu fast-food, jest niezgodne z prawem. Wątpliwości budzi też strategia dodawania zabawek do zestawów. W stanie San Francisco uchwalono już prawo, według którego zabawki można dodawać tylko do tych zestawów, które stanowią pełnowartościowy i zdrowy posiłek. Kolejnym stanem, który wprowadzić ma podobne przepisy, jest Nowy Jork. Czy zmiany te dotrą w najbliższym czasie także do Polski?

Polecamy: Fast food, junk food - czy wiesz, co jesz?

Źródło: www.nytimes.com, 26.07.2011/mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA