Miażdżyca - bardzo niebezpieczna choroba

Jedną z najbardziej znanych i najgroźniejszych postaci wieńcówki jest zawał serca . Zawał serca spowodowany jest zamknięciem światła tętnic wieńcowych , które odżywiają mięsień sercowy.
/ 30.05.2007 23:35

Jedną z najbardziej znanych i najgroźniejszych postaci wieńcówki jest zawał serca. Zawał serca spowodowany jest zamknięciem światła tętnic wieńcowych, które odżywiają mięsień sercowy.

Powoduje to, że serce jest zbyt mało ukrwione. Światło tętnicy wieńcowej zamyka skrzeplina , powstała w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej z której zostaje uwolniona substancja, która prowokuje krzepnięcie krwi.

Bardzo często zdarza się, że zawał serca jest pierwszym objawem choroby wieńcowej . Pęknięcie blaszki miażdżycowej powoduje , że w miejscu pęknięcia powstaje zakrzep i w wyniku tego tętnica wieńcowa staje się niedrożna. Następuje martwica mięśnia sercowego, czyli zawał.

Objawy zawału serca :

  • ból w klatce piersiowej, za mostkiem
  • lęk, uczucie niepokoju, duszności, słabość, drętwienie lewej ręki.

Do pęknięcia blaszki miażdżycowej może dojść wskutek dużego wysiłku fizycznego , a także może spowodować to stres. Zawał serca najczęściej występuje wcześnie rano.

Osoby szczególnie narażone na zawał serca :

Najbardziej narażone na zawał serca są osoby cierpiące na następujące schorzenia:

  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • nadwaga i otyłość

Zawał serca może także spotkać osoby z podwyższonym kwasem moczanowym , obciążonych genetycznie oraz oczywiście w pierwszym rzędzie palaczy papierosów!

Dieta przeciwdziałająca zawałowi serca :

Najbardziej korzystna jest dieta śródziemnomorska , bogata w kwas foliowy , witaminy B6 i B12 oraz kwasy tłuszczowe. Najbardziej wartościowe kwasy tłuszczowe zawiera oliwa z oliwek oraz tłuste ryby morskie.

Zadbaj o swoje serce masz tylko jedno - zobacz tutaj

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.08.2009 19:54
ja tez sie strasznie boje o meza bo juz dwa razu stracil przytomnosc a choruje na miazdzyce i wykryto u niego zator na sercu