Miesiączka - jak jest postrzegana w różnych kulturach?

Miesiączka - jak jest postrzegana w różnych kulturach?
Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach? Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Sprawdź jak australijscy Aborygeni naśladują kobiecą menstruację oraz na czym polega rytuał Chaupad.
/ 28.06.2010 16:17
Miesiączka - jak jest postrzegana w różnych kulturach?

Kultura europejska

W Europie miesiączka postrzegana jest jako czas wstydliwy, trudny dla kobiety. Poniekąd jest ona tematem tabu, kobiety próbują ukryć ten fakt, niechętnie też o nim mówią. Swoje trzy grosze dokładają reklamy telewizyjne umacniając ten stereotyp hasłami o poczuciu dyskrecji i idealnym ukrywaniu miesiączki.

W niektórych krajach Europy m.in. w Grecji wśród konserwatywnych Prawosławnych, istnieje przekonanie, że kobiety w czasie menstruacji nie powinny przyjmować Komunii Świętej. Jednak obecnie wiele z tych kobiet nie stosuje się do tego zalecenia. W Portugalii tradycyjnie kobieta miesiączkująca nie mogła brać udziału w świniobiciu, a nawet spoglądać na obrządzane mięso, aby go nie popsuć.

Ciekawym zjawiskiem jest sposób postrzegania miesiączkujących kobiet w społeczności Romów. Mężczyźni unikają kontaktu nie tylko z kobietą w czasie czy po porodzie, ale również w trakcie miesiączki. Kobiety nie mogą dotykać mężczyzn oraz przedmiotów mających z nimi kontakt. Można sądzić, że jest to pewnego rodzaju wykluczenie Romek ze społeczności. Nic bardziej mylnego - dzięki temu mają poczucie władzy oraz są powszechnie szanowane.

Kultura bliskiego wschodu

W krajach islamskich kobiety mające menstruację nie mogą przebywać w sali modlitewnej w meczecie, nie mogą się modlić, pościć ani dotykać Koranu. Ponadto powinny powstrzymać się od współżycia z mężem, a po zakończeniu miesiączki wziąć rytualną kąpiel.

W niektórych żydowskich rodzinach dziewczynka miesiączkująca po raz pierwszy w życiu, zostaje lekko uderzona przez rodziców w policzek. Ma to odgonić złe duchy oraz przypomnieć dziewczynce, że staje się gotowa do małżeństwa.

Wśród ortodoksyjnych Żydów spotyka się rytuał Nidy, który nakazuje unikania przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i około tydzień po zakończeniu miesiączki. Kobieta może zbliżyć się do mężczyzny dopiero po dokonanej kąpieli w łaźni, stanowi to symbol obmycia się z nieczystości jaką postrzegana jest menstruacja. Wytyczne te dotyczą również małżonków, zabraniając tym samym płciowej bliskości w czasie miesiączki.

Zobacz również: Krwotoczne miesiączki - jak sobie z nimi radzić?

Kultura dalekiego wschodu

Hinduizm nakłada na kobiety miesiączkujące zakaz uczestnictwa w uroczystościach religijnych w ciągu 4 pierwszych dni cyklu. W niektórych regionach Nepalu kobiety miesiączkujące podlegają rytuałowi Chaupad i pozostają odosobnione (najczęściej w szopach), ponieważ są uważane za nieczyste. W tym czasie kobietom nie wolno dotykać mężczyzn, a nawet wejść na dziedziniec ich własnych domów. W czasie trwania miesiączki muszą przyjmować wyłącznie suchy rodzaj pożywienia, sól i ryż. Ponadto nie mogą korzystać z ciepłych koców i kąpać się. Te praktyki są szeroko krytykowane wśród większości społeczności Nepalu.

Wykluczenie kobiet ze świątyń praktykowane jest również w Japonii, bowiem krew menstruacyjna jest utożsamiana ze śmiercią, co jest pozostałością pogańskich wierzeń.

Kobiety ze społeczności Rungus z Borneo czas miesiączki spędzają przesiadując na specjalnie zbudowanych listwach bambusowych.

Afryka

Kobiety plemienia Beng, z Wybrzeża Kości Słoniowej, podczas miesiączki przygotowują specjalne danie, które mogą spożywać tylko kobiety które już miesiączkowały. Lud Dogon z Zachodniej Afryki buduje specjalne baraki w których mieszkają w odosobnieniu miesiączkujące kobiety.

Grupa etniczna Asanti z Ghany traktują krew kobiet jako ochronę przed złem. Ponadto pierwszą miesiączkę uroczyście świętują, a ciało młodej kobiety zdobią skomplikowanymi wzorami.

Polecamy: Dieta i sport przyczynami zaburzeń miesiączkowania

Australia i Oceania

Lud Mae Enga z Nowej Gwinei używa krwi menstruacyjnej jako trucizny przed wrogami. Australijscy Aborygeni pozazdrościli kobietom miesiączki ponieważ w czasie obrzędów naśladują kobiecą menstruację, nacinając swoje penisy dla spowodowania krwawienia.

Do ciekawych wniosków doszli badacze, którzy zapytali kobiety z różnych kultur o wybór metody antykoncepcyjnej i związanych z tym zaburzeń miesiączkowania. W 10 krajach, od 53% w Wielkiej Brytanii do 91% w Indiach, kobiety nie chcą używać metod, które powodują brak miesiączki. Wynika z nich to, że menstruacja jest ważnym wydarzeniem w życiu kobiet na całym świecie i tylko niewiele z nich chciałby z niej zrezygnować. Choć towarzyszy jej pewien dyskomfort, jest ona ważnym wykładnikiem zdrowia. Stanowi comiesięczny sygnał pełnego zdrowia kobiety.

Każda kobieta powinna móc przeżywać ten czas na swój sposób bez nakazów czy nakazów. Nie można jednak odrzucić uwarunkować danej kultury. Ważny jest tu kompromis mający na celu jedno: dobro kobiety.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA