Miesiączka od A do Z

Miesiączka od A do Z
W życiu każdej kobiety pierwsza miesiączka jest bardzo ważnym wydarzeniem. Od tego momentu zaczynamy uczyć się, co to znaczy być kobietą. Ostatni cykl miesiączkowy bywa natomiast często nazywany początkiem nowego rozdziału życia.
09.12.2011 12:44
Miesiączka od A do Z

Jeszcze do niedawno miesiączka i związane z nią „kobiece problemy” były tematem tabu. Dzisiaj wręcz nie wypada nie wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas trwania cyklu miesiączkowego i jak wpływają na nasze samopoczucie i zachowanie.


Cykl miesiączkowy – to wywołane działaniem hormonów, powtarzające się regularnie zmiany, zachodzące w organizmie kobiety. Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Powszechnie przyjmuje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Można jednak zaobserwować różnice w długości cyklu u różnych kobiet. Za mieszczący się w normie przyjęty jest pułap 21-32 dni.


Cykl miesiączkowy  można podzielić:

- Na cztery fazy związane są z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego oraz zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi.

- Na trzy fazy, podzielone w zależności od „płodności” w danym okresie.


Poniższy wykres przedstawia nakładanie się faz cyku hormonalnych z fazami uzależnionymi od płodności.


Najbardziej charakterystyczną fazą cyklu miesiączkowego jest krwawienie z dróg rodnych (miesiączka), spowodowane złuszczaniem i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej macicy. Miesiączka to moment, w którym należy zwrócić szczególnie uwagę na dbałość o higienę intymną  oraz na odpowiednie uzupełnienie flory bakteryjnej, zwłaszcza po zakończeniu miesiączkowania. Aby mieć pewność, że złuszczona błona śluzowa została prawidłowo odbudowana, po miesiączce warto jest stosować sprawdzone probiotyki ginekologiczne, które zapewnią kolonizację właściwymi pałeczkami kwasu mlekowego.


Kolejne fazy cyklu owulacyjnego objawiają się już mniej widocznie, ale niestety dość uciążliwie. Jednym z takich objawów są upławy, które pomagają w określaniu dni płodnych. Są to tzw. upławy fizjologiczne. Prawidłowo wydzielina z dróg rodnych powinna być bezwonna i przejrzysta. Jedynie w fazie dni płodnych śluz zmienia się jest obfitszy i przypomina konsystencją białko jaja kurzego.


Niestety upławy  mogą też być objawem infekcji. Nieleczone, nawracające infekcje mogą mieć poważne konsekwencje, w niektórych sytuacjach mogą prowadzić nawet do niepłodności na tle immunologicznym.


U wielu kobiet cykl miesiączkowy łączy się nierozerwalnie z Zespołem Napięcia Przedmiesiączkowego. PMS to jednostka chorobowa, która obejmuje szereg objawów powodujących nasilenie zaburzeń emocjonalnych i fizycznych, pojawiających się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu. Dolegliwości powodują znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Przyczyną PMS są oczywiście hormony, regulujące całym cyklem miesiączkowym .


Objawy PMS można podzielić na:

  1. Objawy fizyczne.
  2. Objawy natury psychicznej.

Do objawów fizycznych zaliczamy:

- obrzęk jelit: objawia się wzdęciami, uczuciem pełności i rozpierania brzucha, biegunkami lub zaparciami;

- bóle w okolicy krzyżowej będące następstwem zatrzymania płynów w macicy i zastoju żylnego w miednicy mniejszej;

- napięcie i bolesność piersi (mastodynia), jest to również efekt „zatrzymania wody”;

- opuchnięte ręce, nogi, tkanka podskórna;

 „Zatrzymanie wody” w organizmie wiąże się ze wzrostem wagi ciała (zwykle od 2 do 4 kilogramów), który ustępuje w pierwszych dniach miesiączki.


Do objawów natury psychicznej zaliczamy:

- napięcie psychiczne,

- ogólne rozdrażnienie i podenerwowanie,

- napady płaczu,

- zachowanie agresywne lub gwałtowne,

- bezsenność lub nadmierna senność,

- zaburzenia pamięci lub splątanie,

- lęki, stany paniki,

- skłonności do depresji,

- skłonność do  wzmożonego apetytu.


Uświadomienie sobie, że złe samopoczucie występujące tuż przed miesiączką – to PMS, pomoże w łatwiejszym zniesieniu „trudnych dni”. Proste czynności, tj. odpowiednia dieta, ruch i unikanie sytuacji stresowych powinny złagodzić objawy PMS. Jeżeli jednak objawy PMS są bardzo dokuczliwe i znacznie przyczyniają się do pogorszenia komfortu życia, należy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Czytaj więcej na www.lactovaginal.pl w zakładce „Warto Wiedzieć”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!