Jeszcze do niedawno miesiączka i związane z nią kobiece problemy były tematem tabu - na szczęście mamy to już za sobą. Dzisiaj wręcz nie wypada nie wiedzieć jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety i jak wpływają one na nasze samopoczucie i zachowania. Zachęcamy do zapoznania się informacjami na temat higieny intymnej podczas miesiączki, upławów oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Etapy cyklu miesiączkowego
Cykl miesiączkowy to powtarzające się regularnie zmiany zachodzące w organizmie kobiety wywołane działaniem hormonów. Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następna miesiączką. Powszechnie przyjmuje się, że cykl trwa 28 dni. Można jednak zaobserwować różnice w długości cyklu u różnych kobiet. Za normalny traktowany jest też więc zakres od 21-32 dni.
Cykl miesiączkowy, w zależności od przyjętego kryterium, podzielić możemy na cztery lub trzy fazy. O czterech fazach mówimy w odniesieniu do procesu dojrzewania podczas cyklu pęcherzyka jajowego oraz do zmian hormonalnych, fazami są wówczas: menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna. O trzech fazach mówimy, gdy rozpatrujemy naszą płodność – są to: niepłodność względna, dni płodne oraz płodność bezwzględna.
Rys. 1 Nakładanie się faz hormonalnych oraz faz uzależnionych od płodności kobiety
Rys. 2 Fazy płodności kobiety
fot. lactovaginal.pl
Higiena intymna podczas miesiączki
Najbardziej charakterystyczną dla każdej z nas fazą cyklu jest menstruacja - miesiączka, a wiec krwawienie z dróg rodnych. Jest ono spowodowane złuszczaniem i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej macicy.
Miesiączka jest momentem, w którym należy zwrócić szczególnie uwagę na higienę intymną. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste podmywanie - szczególnie silnymi środkami myjącymi prowadzi do wyjałowienia naturalnej flory pochwy oraz nadmiernego przesuszenia naskórka. Należy podmywać się „od przodu do tyłu” - zapobiega to przedostawaniu się bakterii od odbytu do sromu, ponadto nie powinno stosować się do tego gąbek kąpielowych - często są one siedliskiem bakterii szkodliwych dla naszych stref intymnych.
Po miesiączce należy również zadbać o odpowiednie uzupełnienie flory bakteryjnej. Aby mieć pewność, że złuszczona błona śluzowa została prawidłowo odbudowana, po ustaniu krwawienia warto zastosować sprawdzone probiotyki ginekologiczne (np. Lactovaginal), które zapewnią kolonizację właściwymi pałeczkami kwasu mlekowego.
Dobre i złe upławy
Kolejne fazy cyklu owulacyjnego objawiają się co prawda mniej widocznie, jednak często dość uciążliwie. Jednym z takich objawów jest wydzielający się z pochwy śluz, który pomaga w określaniu dni płodnych - są to tzw. upławy fizjologiczne. Prawidłowo wydzielina z dróg rodnych powinna być bezwonna i przejrzysta. W fazie dni płodnych śluz zmienia się - jest obfitszy i przypomina konsystencją białko jaja kurzego.
Oprócz upławów fizjologicznych, a wiec tych pożądanych, narażone jesteśmy również na tzw. upławy patologiczne będące objawem infekcji. Nieleczone, nawracające infekcje intymne mogą nieść ze sobą poważne skutki, które w skrajnych przypadkach prowadzą do niepłodności na tle immunologicznym. W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem. Warto też zastosować odpowiedni probiotyk (np. Lactovaginal), który po leczeniu infekcji normalizuje wydzielinę z pochwy prowadzi do zmniejszenia liczby patogenów oraz przywraca naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
U wielu kobiet nierozerwalnie w cykl miesiączkowy wplata się często bardzo uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). PMS to jednostka chorobowa, która obejmuje szereg objawów powodujących nasilenie zaburzeń emocjonalnych i fizycznych, pojawiających się przed miesiączką i ustępujących tuż po jej rozpoczęciu. Dolegliwości to powodują znaczne pogorszenie nastroju oraz ogólne złe samopoczucie. Przyczyną PMS są oczywiście regulujące całym cyklem miesiączkowym hormony.
Objawy PMS można podzielić na fizyczne oraz psychiczne. Do tych fizycznych zaliczamy miedzy innymi dolegliwości na skutek „zatrzymania wody” w organizmie - napięcie i bolesność piersi, opuchnięte ręce, nogi, tkanka podskórna . „Zatrzymanie wody” w organizmie dodatkowo wpływa na tymczasowy wzrost masy ciała (zwykle od 2 do 4 kilogramów), który, na szczęście, ustępuje w pierwszych dniach miesiączki. Do objawów natury psychicznej zaliczamy ogólne rozdrażnienie i podenerwowanie, napady płaczu, bezsenność lub nadmierna senność oraz zaburzenia pamięci i skłonność do wzmożonego apetytu.
Uświadomienie sobie, że tuż przed miesiączką narażone jesteśmy na złe samopoczucie może pomóc w łatwiejszym zniesieniu „trudnych dni”. Proste czynności takie jak odpowiednia dieta, ruch i unikanie sytuacji stresowych powinny złagodzić objawy PMS. Jeżeli jednak są one bardzo dokuczliwe i znacznie przyczyniają się do pogorszenia komfortu życia, należy skonsultować się z lekarzem.
Więcej informacji na www.lactovaginal.pl. Kobiece czasopisma i magazyny w prezencie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!