infekcje intymne fot. Adobe Stock

Mity o infekcjach intymnych

Chociaż z infekcjami intymnymi do czynienia ma ponad 75% kobiet, to nadal na temat tego problemu krąży sporo niesłusznych legend. Sprawdź je i przekonaj się, jaka jest prawda.
infekcje intymne fot. Adobe Stock

Infekcje intymne to zaburzenia mikroflory pochwy. Objawiają się świądem, upławami, pieczeniem pochwy i sromu, bólem podczas oddawania moczu, w czasie i po stosunku, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do podwyższenia temperatury ciała. O infekcjach intymnych mówi się niewiele, bo dla większości to dość trudny i wstydliwy temat. Niesłusznie, bo sam stan zapalny jest taką samą chorobą, jak każda inna. Pomimo tego nadal o infekcjach intymnych krąży sporo mitów i miejskich legend. Które są prawdziwe, a które nie? Wyjaśniamy! 

MIT 1: Infekcje intymne dotyczą tylko młodych, aktywnych seksualnie kobiet

Prawda jest taka, że infekcje intymne mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Najbardziej narażone są jednak dwie grupy - młode kobiety oraz te wchodzące w wiek menopauzalny. Wszystko przez zmiany hormonalne, spadek stężenia estrogenów i zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. 

infografika

MIT 2: Infekcje intymne spowodowane są brakiem higieny

Nie do końca. Jedną z przyczyn powstania infekcji intymnej może być brak higieny lub nieodpowiednia, często zbyt agresywna higiena. Jednak przykry stan zapalny może przytrafić się również osobie, która bardzo dba o siebie. Pamiętaj, że infekcje intymne mogą być spowodowane również stresem, noszeniem niewłaściwej bielizny, używaniem nieodpowiednich kosmetyków, czy korzystaniem z basenu. 

grzybica pochwy

MIT 3: Używanie tamponów sprzyja infekcjom intymnym

To absolutna nieprawda! Odpowiednio użyty i często zmieniany tampon nie powinien przyczynić się powstania czy rozwoju infekcji intymnych. Pamiętaj tylko o zachowaniu szczególnej higieny w czasie miesiączki. 

MIT 4: Dieta nie ma związku z infekcjami intymnymi

To, co jemy ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli twoja dieta jest zbyt bogata w węglowodany proste, to istnieje większa szansa, że pojawią się infekcje intymne. Najlepiej, jeśli twoje menu będzie urozmaicone i bogate w produkty pełnoziarniste, ryż, kaszę, warzywa i orzechy.

kobieta na łóżku

MIT 5: Domowe metody są najlepszą metodą na pozbycie się infekcji intymnych 

Niestety nie jest to najlepsza droga. Domowe metody mogą uśmierzyć ból, ale nie wyleczą infekcji do końca. Jak w takim razie poradzić sobie z problemem? Zawsze używaj sprawdzonych, przetestowanych klinicznie leków. Wypróbuj Gynoxin®Optima - lek dostępny bez recepty, który nie tylko usunie pierwsze objawy infekcji intymnej (świąd, pieczenie, upławy), ale i wyleczy problem. Gynoxin®Optima działa niezwykle szybko. Już po 3 dniach stosowania kapsułek dopochwowych problem znika. Jeśli jednak leki nie pomogą, to koniecznie skorzystaj z porady lekarza. 

infografika

Materiał powstał we współpracy z właścicielem marki Gynoxin OPTIMA

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!