Na katar fot. Fotolia

Na katar - leczenie i akupresura

Szukasz skutecznego sposobu na katar? Skorzystaj z mocy tradycyjnej, chińskiej medycyny i lecz zatkany nos... akupresurą
04.04.2013 14:47
Na katar fot. Fotolia
Chiński zwrot: "unikaj wiatru jak strzały", dotyczy zdecydowanie dróg oddechowych. W nim kryje się spostrzeżenie, że już mały przeciąg powoduje drapanie w gardle i, że prawidłowe oddychanie przez nos jest warunkiem zdrowia.

Czym są meridiany?Tradycyjna medycyna chińska wyróżnia 12 meridianów klasycznych i 8 meridianów cudownych. Każdy meridian klasyczny ma swój przebieg zewnętrzny, łączący kolejne punkty akupunkturowe, oraz przebieg wewnętrzny, gdzie komunikuje się z narządami wewnętrznymi.

Meridiany biegnące z góry w dół ciała nazywane są meridianami Yang, a te, które biegną z dołu do góry - meridianami Yin. Chińczycy wierzą, że meridianami płynie "energia Qi" – energia życia, fundamentalna esencja przedmiotów materialnych. Od jej prawidłowego przepływu przez nasz organizm ma zależeć nasze zdrowie i samopoczucie.Akupresura w leczeniu kataru


Chińska sztuka leczniczego ucisku wybranych punktów leczniczych może szybko przynieść ulgę w zatkanym nosie. Punktami orientacyjnymi są:
  • Yintang – specjalny punkt nie należący do żadnego meridianu oraz
  • obustronny punkt JG20 Yingxiang - "wróć powonienie" należący do meridianu jelita grubego.
Uciskając te punkty oraz punkty dodatkowe (punkty „o” - zdjęcie) może szybko odblokować zatkany nos.


Jakie techniki masażu są pomocne w leczeniu kataru?


Odpowiedni punkt masujemy opuszkami palców, z siłą nacisku zależną od naszych odczuć przez 1-2 minuty z zastosowaniem jednej z dwóch technik:
  • masaż metodą hamującą - zaczynamy okrężnymi ruchami ze stopniowym wzmacnianiem uciskania palcem na punkt. Po ok. 30 sekundach przechodzimy do ruchów „uciskanie - zwalnianie" w rytmie 1-2 ruchów na sekundę. Po ok. 1 minucie znowu przechodzimy do ruchów okrężnych.
  • masaż metodą pobudzającą - polega na szybkich, rytmicznych ruchach obrotowych, z częstotliwością 4 ruchów na sekundę.
Robert Szamborski, lekarz laryngolog z ponad 20-letnią praktyką medyczną

Otrivin Natural Eukaliptus®™
Naturalna ulga dla nosa w 3 minuty


Jak  w naturalny sposób poradzić sobie  z zablokowanym nosem?

Naturalne właściwości
Otrivin Natural Eukaliptus w postaci aerozolu do nosa to naturalny preparat, który zawiera olejek eukaliptusowy oraz ekstrakt z dzikiej mięty. Otrivin Natural Eukaliptus w naturalny sposób szybko odtyka nos jednocześnie nawilżając jego śluzówkę. Zawarty w produkcie olejek eukaliptusowy dodatkowo przynosi natychmiastowe uczucie ulgi i świeżości.  

Przeciw wirusom i bakteriom
Otrivin Natural Eukaliptus nie tylko udrożnia nos, ale również wspomaga usuwanie bakterii i wirusów znajdujących się w wydzielinie śluzowej nosa. Jest  to niezmiernie istotne, ponieważ obecne w wydzielinie śluzowej bakterie i wirusy mogą prowadzić do wtórnych zakażeń dróg oddechowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!