Na trądzik - sposoby na trądzik

Sposoby na trądzik fot. Fotolia
Trądzik potrafi być niezwykle uciążliwym problemem, również wśród osób dorosłych. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z problemem uciążliwego trądziku
/ 26.11.2013 13:25
Sposoby na trądzik fot. Fotolia
Niektóre przypadki trądziku można rozpoznać z daleka: to twarze usiane licznymi wykwitami, nieraz bardzo szpecącymi… Zmiany trądzikowe mogą prowadzić do powstawania blizn. Bliznowacenie na twarzy może dotykać nawet 95 procent osób chorujących na trądzik. Dlatego tak ważne jest wczesne podjęcie leczenia.

Czy leczenie trądziku jest skuteczne?


Systematyczne, wielomiesięczne (a często wieloletnie) leczenie miejscowe jest wystarczające u 60 procent chorych. U pozostałej części niezbędne jest zastosowanie terapii ogólnej. Należy pamiętać o konieczności stosowania leków miejscowych na całą powierzchnię skóry, w obrębie której znajdują się zmiany chorobowe. Punktowe nakładanie leku na już istniejące wykwity jest niewystarczające z uwagi na obecność mikrozaskórników, które nie są widoczne gołym okiem, a stanowią punkt wyjścia dla wszystkich zmian w trądziku.

Co zrobić, gdy tradycyjna terapia nie działa?


Gdy leczenie miejscowe okazuje się mało skuteczne, sięga się po broń większego kalibru, czyli leki działające ogólnie. Dermatolodzy dysponują 3 grupami takich leków. Są to: antybiotyki (zwykle tetracykliny), leki hormonalne i doustna izotretynoina.

Jak działają leki przeciwtrądzikowe?


Antybiotyki stosuje się w średnio nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym. Oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazują działanie przeciwzapalne. Ich stosowanie nie powinno jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. Podczas leczenia antybiotykami konieczne jest przyjmowanie probiotyków (preparatów zawierających żywe kolonie bakterii z rodzaju lactobacillus, ew. w połączeniu z koloniami bifidobacterium), gdyż wyjałowienie przewodu pokarmowego jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, sprzyjającym rozwojowi grzybic.

Leki hormonalne są stosowane wyłącznie u kobiet po 20 roku życia z łagodnym lub średnio nasilonym trądzikiem, szczególnie gdy towarzyszy mu intensywny łojotok i hirsutyzm (nadmierne owłosienie skóry). Terapia powinna być łączona ze stosowaniem preparatów miejscowych.

Doustna izotretynoina należy do grupy pochodnych wit. A, czyli do retinoidów. Stosowana doustnie jest jedynym lekiem wpływającym na wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za rozwój zmian chorobowych w trądziku, ponieważ:
  • zmniejsza produkcję łoju
  • utrudnia zasiedlanie gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes
  • przyczynia się do opróżnienia gruczołów łojowych z zalegającej wydzieliny
  • działa przeciwzapalnie
  • ogranicza bliznowacenie.
Od czasu wprowadzenia izotretynoiny nastąpiła rewolucja w leczeniu trądziku pospolitego. Terapię izotretynoiną przepisuje, prowadzi i nadzoruje dermatolog. Trwa ona od 4 do 8 miesięcy. Dawka leku jest dobierana indywidualna i – w razie potrzeby – modyfikowana w trakcie terapii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA