Na zespół metaboliczny skuteczna dieta

Zespół metaboliczny zaliczany jest do jednej z chorób XXI wieku. To zbiór czynników prowadzących między innymi do zawału serca czy miażdżycy. Charakteryzuje się występowaniem otyłości brzusznej, nadciśnienia tętniczego oraz niskiego stężenia dobrego cholesterolu HDL we krwi. Jak prawidłowo się odżywiać jeżeli ta groźna przypadłość dotyczy także nas?
/ 04.03.2013 09:31

Zespół metaboliczny

Epidemia otyłości dotycząca już niemal całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych skłania naukowców do poszukiwania coraz to nowszych, a przede wszystkim skuteczniejszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Powstają diety koncentrujące się na alternatywnych metodach żywienia, a nie tylko na obniżaniu kaloryczności spożywanych posiłków.

Dieta RESMENA-S

Pełna nazwa tego sposobu żywienia (Metabolic Syndrome Reduction in Navarra-Spain) odnosi się do redukcji syndromu metabolicznego. Głównym jego założeniem jest spożywanie, w ciągu całego dnia, 7 mini posiłków (śniadania, dwóch przekąsek porannych,  obiadu, dwóch kolejnych przekąsek w godzinach popołudniowych oraz kolacji). Poza wzmożoną częstotliwością przyjmowania pokarmów istotne są także wartości odżywcze składających się na nie produktów oraz ilość zawartych w nich składników bioaktywnych, takich jak, np. antyoksydanty, mierzona za pomocą skali TAC (total antioxidant capacity- łączna ilość antyoksydantów).  Całkowita wartość kaloryczna powinna pochodzić w 40% z węglowodanów, 30% z białek oraz 30% z tłuszczów. Ważne jest także aby dziennie dostarczać do 25 g błonnika, natomiast spożywana ilość cholesterolu nie powinna przekraczać 300 mg na dobę.  Wskazane są również produkty o niskim indeksie glikemicznym.   

Zobacz także: Zespół metaboliczny - kolejna choroba cywilizacyjna?

Najnowsze badania

Badacze z Wydziału Odżywiania, Nauki o Żywności i Fizjologii uniwersytetu znajdującego się w hiszpańskim mieście Navarra przeprowadzili serię badań dotyczących pozytywnego wpływu diety na zdrowie osób dotkniętych zespołem metabolicznym. Do jednego z nich zaangażowano 96 osób dorosłych, u których wcześniej stwierdzono zespół metaboliczny. Następnie podzielono badanych na dwie grupy. Połowa osób przez kolejne 8 tygodni stosowała dietę RESMENA-S, zaś pozostali dietę opartą na zasadach organizacji American Heart Association (AHA) różniącą się rozkładem całkowitej wartości kalorycznej oraz nieuwzględniającą składników bioaktywnych w spożywanych produktach.

Wyniki badań

Po przeanalizowaniu zebranych wyników naukowcy zauważyli, że zarówno dieta RESMENA-S jak i AHA przyniosły wymierne korzyści w postaci poprawy objawów zespołu metabolicznego. Jednakże badani przydzieleni do pierwszej grupy osiągnęli lepsze rezultaty w zmniejszeniu wielkości obwodu talii, wskaźnika BMI, masy tkanki tłuszczowej oraz spadku wagi. Osoby te średnio zrzuciły 7,5 kilograma w przeciwieństwie do badanych z drugiej grupy, którzy zrzucili ok. 6 kilogramów.

Zobacz także: Orzechy na zespół metaboliczny

Źródło: www.nutritionandmetabolism.com, www.dailyrx.com

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!