Nadciśnienie – naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Kariolodzy są zgodni – leki działają, ale same sprawy nie załatwią. Konieczna jest też zmiana trybu życia, choć minimalna. Podsuwamy wskazówki, dzięki którym łatwiej unormujesz ciśnie krwi, a przy okazji poprawi się też twój poziom cholesterolu i figura. Przeczytaj!


1. Niewłaściwe zażywanie leków

U wielu pacjentów z nadciśnieniem występuje "morning surge" –  to określenie z języka angielskiego, a oznacza poranny (często nagły) wzrost ciśnienia tętniczego. Jego następstwem jest zwiększone ryzyko epizodów sercowych, w tym zawałów. Żeby zminimalizować takie zagrożenie, większość pacjentów przyjmuje długodziałające leki regulujące ciśnienie i  zażywa je właśnie RANO. Przestrzeganie  tego rytmu i regularność, to podstawa efektywnej terapii. 
Ale w przypadku nadciśnieniowców istotne jest także to jakie leki zażywają dodatkowo – również te bez recepty. Z pozoru nie niegroźne, np. zawierające efedrynę środki na katar mogą bowiem powodować skoki ciśnienia, a   leki przeciwgorączkowe z grupy NLPZ (np. na bazie ibuprofenu) mogą podnosić ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego u osób zażywających stale kardiologiczne dawki kwasu acetylosalicylowego. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!