Nadcisnienie tętnicze - cichy zabójca XXI wieku?

Nadcisnienie tętnicze - cichy zabójca XXI wieku?
W Polsce nad nadciśnienie choruję prawie 8,5 miliona osób. Co gorsza 1/3 z nich nie jest świadoma swojej choroby aż do czasu, gdy wystąpią jej poważne powikłania. Ze względu na tak skryty przebieg i rozpowszechnienie możemy śmiało nazwać nadciśnienie tętnicze cichym zabójcą XXI wieku.
/ 21.11.2010 00:02
Nadcisnienie tętnicze - cichy zabójca XXI wieku?

Prawidłowe ciśnienie w spoczynku nie powinno przekraczać wartości 140/90 mmHg. Wszystkie wyniki powyżej kwalifikujemy jako nadciśnienie. Do zdiagnozowania nadciśnienia potrzebujemy jednak kilku pomiarów w odpowiednim odstępie czasowym. Dlatego powinniśmy mierzyć ciśnienie regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że ponad 30% Polaków nie zna wartości swojego ciśnienia tętniczego. Zdecydowana większość, bo aż 90% przypadków nadciśnienia, nie ma żadnej somatycznej przyczyny, co oznacza, że tak naprawdę nie wiemy co je wywołuje. Winnych szuka się jednak w zmianie stylu życia, otyłości, paleniu papierosów oraz piciu alkoholu. Pozostałe 10% przypadków może być spowodowane chorobami nerek, serca , naczyń, czy zaburzeniami hormonalnymi.
Mimo, że w większości przypadków choroba przebiega całkowicie bezobjawowo, niekiedy jednak objawy takie jak: bóle, zawroty głowy, uczucie kołatania serca czy duszności, bezsenność czy wreszcie nadmierne pobudzenie lub wręcz przeciwnie osłabienie mogą wskazywać na nadciśnienie tętnicze. By nie pozwolić zaskoczyć się tej podstępnej chorobie warto już dzisiaj zatroszczyć się o wartości swojego ciśnienia.

kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA