Nadwaga po ciąży

Określenie właściwego zapotrzebowania energetycznego kobiety ciężarnej, to klucz do sukcesu. To ile jemy i jak „prowadzimy się” w ciąży, z pewnością ujawni się po porodzie. Ustalenie wspomnianego zapotrzebowania, jak również określenie ryzyka niedoborów w ciąży, to główne problemy diety kobiety ciężarnej...
/ 29.09.2016 18:17

Określenie właściwego zapotrzebowania energetycznego kobiety ciężarnej, to klucz do sukcesu. To ile jemy i jak „prowadzimy się” w ciąży, z pewnością ujawni się po porodzie. Ustalenie wspomnianego zapotrzebowania, jak również określenie ryzyka niedoborów w ciąży, to główne problemy diety kobiety ciężarnej...

Zwyżka podaży kalorii w tym okresie to jedyne 300 kalorii i to od drugiego trymestru, wówczas gdy kobieta nie miała niedowagi przed zajściem w ciążę. Średnio zapotrzebowanie energetyczne kobiety ciężarnej wynosi od 2300 do 2800 kalorii. Ustala się je w oparciu o wykonywaną pracę, tryb życia i dostosowuje do masy ciała.

Skuteczną metodą zapobiegania nadwagi w ciąży jest właściwe przygotowanie się do niej, podejmowanie aktywności fizycznej, w miarę możliwości, a także właściwa dieta (urozmaicona). W związku z tym, zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższych artykułów:

Przygotuj organizm do ciąży

Fitness w ciąży

Ciąża – co jeść, ile jeść... a ile można przytyć w ciąży?

Wiadomo, że nie każda mama ma możliwości, czas i siły, by po okresie ciąży i porodzie, oddawać się aktywności fizycznej. Wolne chwile raczej pożytkuje się na odpoczynek – który jest równie ważny i wpływa nie tylko na jakość opieki nad dzieckiem, ale i na stan emocjonalny matki. Jednak nie usprawiedliwia to naszego, nieco leniwego podejścia do sprawy i niewłaściwie organizowanego czasu. W każdej czynności dnia codziennego warto dopatrywać się możliwości utraty nagromadzonego podczas ciąży tłuszczyku.

Oto parę wskazówek dla mamy, która chce wrócić do formy sprzed okresu ciąży:

  • prowadź aktywny tryb życia, zarówno przed ciążą, w ciąży, jak i po niej (zapisz się do szkoły rodzenia, idź na fitness dla ciężarnych, chodź na basen)
  • stosuj zalecenia lekarza i położnej, co do diety w okresie ciąży i karmienia piersią
  • jedz regularnie, co 3-4 godziny; powoli i dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu
  • urozmaicaj swoje menu kolorowymi warzywami
  • zrezygnuj ze słodyczy, na rzecz owoców – jednak czasem pozwól sobie na kostkę czekolady, czy kawałek batonika
  • chodź często na spacery, spędzaj aktywnie czas z małym dzieckiem – baw się z nim
  • zapomnij o fast-foodach, żywności przetworzonej i ciast, zwłaszcza z kremem
  • staraj się jak najdłużej karmić dziecko piersią
  • gdy już przygotowujesz posiłki dla dziecka, sama ich nie podjadaj – częstokroć kaszki i zupki przecierowe są bardzo kaloryczne
  • drobne prace domowe, także pomagają spalić kalorie

Jeżeli bardzo chcesz wrócić do kształtów sprzed ciąży – uda Ci się to. Jednak nie podejmuj drastycznych form odchudzania i nie stosuj szybkich, drakońskich diet. Ważne, by w dążeniu do celu mieć wsparcie – partnera, rodziców, przyjaciółki, czy nawet teściów. Brak czasu, usprawiedliwiany bezustanną opieką nad dzieckiem, akurat nie może przyczyniać się do zaniedbania swojego organizmu po ciąży. Rozplanowanie dnia i podział obowiązków, z pewnością pomogą Ci wygospodarować przynajmniej godzinę, tylko i wyłącznie dla Ciebie. Jak ją wykorzystasz – takie otrzymasz rezultaty.

Jednak, gdy odczuwasz bezsilność, masz wrażenie, że nie dajesz rady opiekować się dzieckiem i wszelkie czynności wykonujesz mechanicznie, mając przy tym obniżony nastrój i jesteś zmęczona – nie zwlekaj z poradą psychologiczną. Problemem może być depresja poporodowa, a wtedy nie mamy do czynienia z lenistwem, a przykrym doświadczeniem braku sił i beznadziejności, które wymaga właściwej interwencji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA