Nadwrażliwość zębów - skuteczne sposoby

Nadwrażliwość zębów fot. Fotolia
Ból czy mrowienie w zębach, pojawiające się zwłaszcza podczas posiłków, a także w czasie szczotkowania, to najpewniej objaw nadwrażliwości zębów. Taki dyskomfort odczuwa nawet jedna piąta dorosłych. Czym dokładnie jest nadwrażliwość i jak sobie z nią radzić?
/ 27.06.2014 09:26
Nadwrażliwość zębów fot. Fotolia
Nadwrażliwość zębów nie pozostaje bez wpływu na wykonywane przez nas codziennie czynności, takie jak spożywanie posiłków czy mycie i nitkowanie zębów. Ale czym dokładnie jest nadwrażliwość zębów/zębiny?

Występuje ona najczęściej, kiedy powierzchnia korzeni zębów odsłania się w wyniku cofania się dziąseł. Uwidacznia się wtedy zębina i otwierają się kanaliki zębinowe. Te mikroskopijnej wielkości kanaliki zawierają płyn, który przemieszcza się pod wpływem zimna, gorąca, dotyku lub wysokiego stężenia cukrów w jamie ustnej. W rezultacie dochodzi do stymulacji zakończeń nerwowych w miazdze zęba, co powoduje ból i dyskomfort.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębiny może być spowodowana abrazją, czyli nadmiernym ścieraniem zębów i recesją, a zatem cofaniem się dziąseł. Jest to najczęściej wynik zbyt mocnego szczotkowania zębów szczoteczką z twardym włosiem. Ponadto na nadwrażliwość niebagatelny wpływ ma jadłospis. Częste i regularne jedzenie kwaśnych pokarmów i napojów może doprowadzić do erozji szkliwa, co bezpośrednio przekłada się na stopień nadwrażliwości.

Jak pomóc nadwrażliwym zębom?

Jeśli i Ty borykasz się z problem nadwrażliwości, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek:
  • Szczotkuj zęby min. 2 razy dziennie pasty do zębów elmex SENSITIVE PLUS  przeznaczonej szczególnie do specjalnej pielęgnacji i ochrony wrażliwych zębów i odsłoniętych szyjek zębowych.
  • Stosuj bardzo miękką szczoteczkę elmex® SENSITVE, która jest niezwykle delikatna dla Twoich zębów, dzięki bardzo miękkim włóknom.
  • Płucz jamę ustną płynem elmex® SENSITIVE PLUS, który chroni przed wrażliwością zębów, uszczelniając kanaliki zębinowe a dzięki zawartości aminofluorku zwiększa ochronę przed próchnicą.
  • Uważaj na to, co jesz. Unikaj kwaśnych pokarmów i napojów, aby zapobiec wystąpieniu bądź zniwelować istniejącą już nadwrażliwość.
  • Pamiętaj, że po zabiegu wybielania ból może być jeszcze intensywniejszy, dlatego stosuj koniecznie produkty przeznaczone właśnie dla nadwrażliwych zębów.
Uwaga: jak żadnej innej dolegliwości, tak i nadwrażliwości zębów nie powinno się diagnozować samodzielnie, tylko podczas wizyty u lekarza. Tylko stomatolog jest w stanie stwierdzić, jakie są jej powody i zalecić odpowiednie leczenie (jeśli to koniecznie) a także wytłumaczyć, jak powinny wyglądać zabiegi higieniczne w przypadku zębów wyjątkowo wrażliwych.

Więcej na www.elmex.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!