Najczęstszą przyczyną zatruć jest nieprzestrzeganie zasad higieny w kuchni!

Jakie bakterie mogą znajdować się na skorupce jajka? Które zachowania w kuchni są niebezpieczne? Dlaczego nieprzestrzeganie zasad higieny w kuchni może doprowadzić do zatrucia pokarmowego?
/ 07.05.2015 13:19

Higieniczna Kuchnia

fot. Fotolia

Polacy nie dbają o higienę w kuchni!

Polacy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Mimo to 83% Polaków sądzi, że szybciej zatruje się w restauracji niż we własnej kuchni – tak wynika z badania TNS Global przeprowadzonego na zlecenie Fundacji BOŚ. Właśnie startuje kampania edukacyjna „Higieniczna Kuchnia”, która ma uświadomić, że drobnoustroje, które „zjadamy” na co dzień, są najczęstszą przyczyną zatruć.  

Polacy nie dbają o higienę w kuchni – 64% respondentów nie myje lodówki przynajmniej raz w miesiącu.

Ponad połowa ankietowanych (51%) przyznaje również, że odkrawa kawałek nadpsutego owocu lub warzywa, a resztę – zawierającą m.in. komórki pleśni – zjada. Tymczasem pleśnie wytwarzają mikrotoksyny (np. patulinę), które uszkadzają wątrobę i nerki oraz mogą być przyczyną powstawania nowotworów. Podstawowych zasad higieny brakuje też w przechowywaniu żywności oraz przygotowywaniu posiłków.

Zobacz także: 6 błędów żywieniowych przez które możesz zachorować!

Biegunka na dzień dobry

Z badania TNS Global przeprowadzonego na zlecenie Fundacji BOŚ wynika, że aż 55 proc. osób nie myje jaj przed obróbką cieplną, nie zdając sobie sprawy, że na skorupce mogą znajdować się m.in. bakterie Salmonelli.

"Musimy pamiętać, że bakterie, które znajdują się na skorupce jaj zostają na naszych dłoniach, którymi później nakładamy pomidora na kanapkę lub kroimy pieczywo" – podkreśla Maria Jakubowska, Ekspert ds. Żywienia w Fundacji BOŚ.

Mycie skorupki jest kluczowe, zwłaszcza jeśli przygotowujemy kogel-mogel lub ciasto z kremem jajecznym, a więc produkty, które nie wymagają parzenia, gotowania oraz pieczenia. Wtedy zagrożenie jest naprawdę realne – dodaje Jakubowska. O jakich zagrożeniach mowa? Przede wszystkim o bakteriach Salmonelli, które wywołują ostre wymioty, biegunkę i gorączkę, a także o jajach pasożytów, które zostają na skorupce wraz z kurzymi odchodami.

Źródło: Materiały kampanii "Higieniczna Kuchnia" / Fundacja BOŚ

Zobacz także: Jak zwalczać muszki owocówki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA