Nawadniania przy zatruciach

Nawadniania przy zatruciach fot. Panthermedia
Kiedy dopadnie cię zatrucie, a wraz z nim biegunka i wymioty, najważniejsze jest wówczas zapobieganie odwodnieniu organizmu.
/ 27.07.2011 14:03
Nawadniania przy zatruciach fot. Panthermedia
Utrata wody w wyniku dolegliwości towarzyszącym zatruciom pokarmowym może być groźna dla życia. Odwodnienie powoduje spadek ciśnienia krwi, osłabienie, a nawet wstrząs. Gdy biegunka trwa u dziecka dłużej niż dzień, a u dorosłego dłużej niż 2 dni, może prowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Dlatego w leczeniu zatruć tak ważne jest nawadnianie.

Przywracanie równowagi
Gdy biegunka nie mija, warto skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie leki, np. z loperamidem, nifuroksazydem, lub antybiotyki. Poza tym udzieli wskazówek, jak skutecznie nawadniać organizm. W tym wypadku nie wystarczy bowiem zwykła woda. W płynie nawadniającym (np. Orsalit, Salhudrol, Floridral) znajdują się:
- glukoza – wpływa na właściwą pracę narządów wewnętrznych;
- chlorki i jony sodu – mąją zdolność wiązania wody i utrzymują prawidłową objętość osocza,  co wspomaga nawadnianie;
- potas – reguluje poziom wody w komórkach i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową.


Domowy sposób
Jeśli nie masz gotowego płynu nawadniającego, przygotuj go z pół litra przegotowanej wody, łyżeczki cukru i szczypty soli.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA