Negatywne skutki opalania się

Rocznie w Polsce rozpoznawanych jest 10 000 nowych przypadków raka skóry. Aktualne dane sugerują, że wiodącą przyczyną powstawania nowotworów skóry jest zbyt intensywne...
/ 10.06.2007 12:52
Rocznie w Polsce rozpoznawanych jest 10 000 nowych przypadków raka skóry. Aktualne dane sugerują, że wiodącą przyczyną powstawania nowotworów skóry jest zbyt intensywne opalanie się (zwłaszcza w dzieciństwie). Problem stanowi także zbyt późne rozpoznawanie nowotworów. Kampania edukacyjna „Nie rakowi skóry”, ma na celu informowanie Polaków o zasadach bezpiecznego opalania, działaniach profilaktycznych, przeciwdziałających zmianom nowotworowym, a także o sposobach wczesnego rozpoznawania ewentualnych zmian.

Rak skóry – skala problemu w Polsce

„Jak pokazują badania, nowotwory skóry stanowią w Polsce 10% wszystkich nowotworów złośliwych. Śmiertelność w przypadku zachorowania na nowotwory skóry jest wciąż o wiele za wysoka, biorąc pod uwagę fakt, że zmianę tę można wykryć w stadium, gdy jest uleczalna prawie w 100 %. Świadczy to o ogromnej potrzebie prowadzenia działań edukacyjnych, informujących o zasadach zdrowego i bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych” mówi dr Iwona Marycz-Langner, lekarz dermatolog.

„Nie rakowi skóry”

W odpowiedzi na potrzebę prowadzenia działań informacyjnych, dotyczących zasad bezpiecznego przebywania na słońcu, Laboratoire Dermatologique Bioderma rozpoczyna kampanię edukacyjną „Nie rakowi skóry”. W ramach akcji, będą prowadzone szeroko zakrojone działania informacyjne, mające na celu podniesienie poziomu wiedzy Polaków na temat wpływu słońca na zdrowie skóry.

Wpływ promieniowania ultrafioletowego na zdrową skórę

Promieniowanie słoneczne jest promieniowaniem elektromagnetycznym, obejmuje ono promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV). To ostatnie dzieli się na trzy główne zakresy o różnych efektach biologicznych: UVC, UVB i UVA.

UVC jest promieniowaniem o najwyższej energii, jest silnie rumieniotwórcze, ale jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery i w normalnych warunkach nie dociera na powierzchnię Ziemi. Promieniowanie UVB ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i jest odpowiedzialne za oparzenia skóry. UVA jest promieniowaniem mniej rumieniogennym, ale za to bardziej barwnikotwórczym od UVB. Ilość UVA docierająca do powierzchni Ziemi jest znacznie większa niż UVB. Wysokie dawki UVA mogą wzmacniać odczyny rumieniowe i zwiększać niekorzystne efekty biologiczne promieniowania UVB.

Efekt działania promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka zależy od takich czynników jak: położenie geograficzne, zanieczyszczenie środowiska (zmniejszenie stężenia ozonu w stratosferze) oraz pora roku i dnia. Duże znaczenie odgrywa również zawód, tryb życia, wiek, a także sposób ubierania się. Skutki biologiczne działania promieniowania ultrafioletowego na skórę obserwuje się bezpośrednio i wkrótce po naświetlaniu, lub też mogą one być odległe w czasie. Bezpośrednią odpowiedzią skóry na promieniowanie UV jest rumień, opalenizna i pogrubienie skóry. Najbardziej znanym, bezpośrednim efektem biologicznego działania promieni UV jest rumień posłoneczny. Należy podkreślić, iż każda postać rumienia jest oparzeniem, czyli zjawiskiem niekorzystnym dla skóry.

Negatywne skutki opalania się

Szkodliwe efekty skumulowanego działania promieniowania słonecznego polegają na szybszym starzeniu się skóry i stymulacji rozwoju jej nowotworów. Długotrwała ekspozycja na UV może powodować wiele niekorzystnych zmian wyglądu skóry, jej struktury i funkcji. Całość tych zmian określa się jako starzenie skóry spowodowane światłem, czyli "photoaging". Skóra narażona na przewlekłe działanie promieni słonecznych staje się szorstka, pogrubiała, nieelastyczna. Tworzą się głębokie zmarszczki i bruzdy oraz trwałe przebarwienia. Winę za proces posłonecznego starzenia się skóry przypisywano początkowo głównie promieniowaniu UVB. Obecnie uważa się, że w procesie tym istotną rolę odgrywają również promienie UVA, które oddziałują nie tylko na komórki naskórka, ale wnikają też głębiej, docierają do skóry właściwej, powodując niekontrolowane modyfikacje w naskórku, uszkadzają włókna kolagenenowe w skórze właściwej oraz osłabiają mechanizmy odpornościowe.

Światło słoneczne odgrywa także zasadniczą rolę w rozwoju nowotworów skóry. Promieniowanie UV jest najsilniejszym aktywatorem wolnych rodników - jednym z najbardziej niebezpiecznych działań tych cząsteczek jest destrukcja materiału genetycznego komórki. Efektem końcowym tej agresji może być powstanie nowotworu.

Wiadomo, że ostre oparzeniowe odczyny posłoneczne mogą prowokować występowanie w obrębie skóry znamion barwnikowych. Liczne znamiona barwnikowe są z kolei czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego. Badania epidemiologiczne w populacji białej wskazują na stały wzrost zachorowań na czerniaka skóry. Chociaż trudno wykazać bezpośredni związek pomiędzy działaniem promieni UV a czerniakiem, obecnie powszechnie panuje pogląd, że istotnym czynnikiem ryzyka w tym nowotworze są oparzenia słoneczne, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA