Nie daj się E. coli!

Bakterie E. coli mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako broń biologiczna/fot. Fotolia
W ostatnim czasie zmutowana odmiana bakterii E. Coli wywołała niepokój wśród Europejczyków, zakażenie nią może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Choć sama bakteria E.Coli zwana pałeczką okrężnicy jest integralną częścią flory bakteryjnej jelita grubego, to jej obecność w którymkolwiek innym miejscu naszego organizmu jest przyczyną poważnych chorób. Co nam grozi w kontakcie z E. Coli? W jaki sposób możemy się przed nią uchronić?
/ 24.07.2011 16:12
Bakterie E. coli mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako broń biologiczna/fot. Fotolia

Kiedy bakterie pałeczki okrężnicy stają się niebezpieczne?

Bakterie pałeczki okrężnicy towarzyszą nam od narodzin aż do śmierci. Zadomowione w jelitach, odpowiadają za rozkład treści pokarmowych oraz produkcję witamin B i K . Dopóki pozostają w przewodzie pokarmowym, wykonują swoją pracę i nie powodują żadnych szkód w organizmie. Problem pojawia się, gdy bakterie przeniosą się w inne rejony naszego ciała. Dostając się do dróg moczowych, powodują zakażenia układu moczowego, jeśli dostarczymy je wraz z zainfekowanym pożywieniem, możemy się spodziewać kilkudniowego zatrucia pokarmowego. Zdarza się też, że bakterie pałeczki okrężnicy mogą powodować zapalenie płuc lub opon mózgowo – rdzeniowych .

O czym należy pamiętać, aby uchronić się przed zakażenie?

Higiena jest najprostszą, a za razem najskuteczniejszą metodą profilaktyki zakażenia bakterią E. Coli.

Przed zakażeniem układu moczowego możemy uchronić się nosząc suchą i przewiewną bieliznę (zwłaszcza na wakacjach) oraz unikając bezpośredniego kontaktu z zimnych podłożem . Występowanie zakażeń układu moczowego można też ograniczyć stosując prewencyjnie preparaty, zawierające substancje czynne, np. liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli, który stymuluje ogólną odporność organizmu . Podczas wakacji w krajach tropikalnych, zwracajmy uwagę na to, z jakiego źródła pochodzi woda, sprzedawana np. w przydrożnych budkach czy restauracjach. Najbezpieczniej jest korzystać z wody butelkowanej. Kupując na bazarach owoce, koniecznie umyjmy je dokładnie przed spożyciem .

Ważne zasady efektywnego mycia rąk

Najbardziej istotne jest częste mycie rąk, natomiast po wyjściu z toalety umycie rąk powinno stać się bezwzględnym obowiązkiem i odruchowym nawykiem! Optymalny czas mycia rąk to około 20 sekund.. Wtedy mamy większą gwarancję, że większość zarazków zostanie usunięta z powierzchni naszej skóry. Jeśli w toaletach publicznych nie mamy do dyspozycji mydła z dozownikiem, starajmy się unikać dotykania mydła w kostce. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie antybakteryjnego żelu do mycia rąk lub nawilżanych chusteczek, które mogą zostać wykorzystane również do higieny intymnej. Nie każdy z nas wie także, że w popularnych suszarkach do rąk czaić się mogą niebezpieczne bakterie. Powstrzymajmy się więc od korzystania z nich .

Skuteczny oręż w walce z bakterią

W razie wątpliwości warto skorzystać z porad specjalistów. Bądźmy również otwarci na akcje społeczne (np. ,,Kobiece sprawy – nasze sprawy”), które mogą zwrócić naszą uwagę na nie podejmowane przez nas dotychczas kwestie związane z profilaktyką dotyczącą zakażeń bakteriami E.Coli. Wpojone za pomocą takich mechanizmów zasady zmniejszają ryzyko zakażenia zarówno tradycyjnym szczepem E. Coli, jak i jego groźniejszym odpowiednikiem, który wywołał falę zakażeń w całej Europie. Różnica pomiędzy regularną wersją bakterii a jej zmutowaną odmianą zasadza się przede wszystkim na większej zjadliwości. Śmiercionośny szczep E. Coli wytwarza niezwykle silne toksyny, które działają destrukcyjnie na cały nasz organizm . Bakterie E. Coli są stosunkowo mało odporne na wysokie temperatury: giną już ogrzewane przez 20 minut w 60 st. C, usuwają je także popularne środki dezynfekujące. Pamiętajmy jednak, że w sprzyjających warunkach (niska temperatura i duża wilgotność) dożyć mogą nawet roku .

                                                                                                            PR Solution/Małgorzata Soboń

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA