- Ziarnina
Długotrwałe stany zapalne prowadzą do wytworzenia nadmiernej reakcji obronnej ze strony wyściółki jamy bębenkowej i/lub skóry przewodu słuchowego zewnętrznego, która jest drażniona wyciekiem ropnym. Tworząca się tkanka, bogata w naczynia krwionośne (z wybitną zdolnością do tworzenia przesięku) nazywana jest ziarniną. W grupie wiodących objawów dominuje wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu oraz niedosłuch. Leczenie jest zabiegowe, wieloetapowe i nie zawsze daje rezultaty oczekiwane przez chorego. Polega na usunięciu ziarniny, następnie na zaplanowaniu kolejnych zabiegów odtwórczych.
- Perlak
W przypadku zapalenia ucha środkowego z wytworzonym uprzednio perlakiem, nie można przewidzieć, czy proces zapalny toczy się w uchu niemal zdrowym pod względem zachowania ścian anatomicznych, czy też przy otworzonej drodze do struktur otaczających. Z tego powodu leczenie tego typu zapaleń winno być prowadzone przez specjalistę.
- Zapalenie ucha wewnętrznego i błędnika
Przejście procesu zapalnego na ucho wewnętrzne jest groźnym i poważnym dla chorego powikłaniem. Może prowadzić do całkowitej i bezpowrotnej utraty zdolności słyszenia, zaburzeń równowagi aż do całkowitego zniszczenia struktur nerwowych błędnika włącznie. Ze względu na lokalizację, zapalenia ucha wewnętrznego traktowane są jako potencjalny punkt wyjścia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i powikłań wewnątrzczaszkowych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!