Niedobory witamin i minerałów u dzieci – jak im zapobiegać?

dr n. med.  Małgorzata Gołkowska - pediatra, neonatolog
Jakich witamin i składników mineralnych potrzebuje dziecko, by się prawidłowo rozwijać? Skąd się biorą niedobory tych związków i jak im zapobiegać? Jak wybrać odpowiedni suplement diety dla dzieci? Na te pytania odpowiada pediatra, neonatolog dr n.med. Małgorzata Gołkowska.
/ 25.04.2013 11:03
dr n. med.  Małgorzata Gołkowska - pediatra, neonatolog

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że dzieci w wieku 1-3 lata mają niedobory potrzebnych im składników, w tym żelaza, cynku, jodu. Skąd wynikają te niedobory i jak im zapobiec?

Małgorzata Gołkowska: Niedobory te najczęściej są spowodowane nieodpowiednią dietą, ubogą w składniki mineralne, mikroelementy oraz witaminy. Niedobory pojawiające się już u małych niemowląt często mają związek ze stanem zdrowia ich matek. Na przykład dzieci urodzone przez matki, które miały anemię w ciąży powinny otrzymywać profilaktyczną suplementację żelazem już od pierwszego miesiąca życia.

Jakich składników (witamin i minerałów) potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju? I w jakiej postaci są one najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla dziecka?

Małgorzata Gołkowska: Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje witamin A, E, C, D oraz z grupy B. Bardzo ważne są również minerały i mikroelementy, takie jak wapń, fosfor, żelazo, selen, cynk.

Najzdrowsza suplementacja to oczywiście suplementacja naturalna związana z dietą dziecka. Nie zawsze jest ona jednak wystarczająca.

Małe dzieci w pierwszych miesiącach życia są karmione piersią. Wiemy jednak, że mleko mamy jest ubogie w substancje, takie jak witamina D3, K czy żelazo. U niemowląt występuje na te substancje zwiększone zapotrzebowanie. U dzieci karmionych piersią  należy je więc suplementować w postaci gotowych preparatów farmakologicznych lub suplementów diety.

Obecne na rynku mleka modyfikowane z zasady są wzbogacane w witaminy, mikroelementy, probiotyki czy kwasy omega-3. Starsze dzieci, jeśli występują u nich niedobory lub okres zwiększonego zapotrzebowania również powinny otrzymywać suplementację minerałów i witamin.

Czy dziecko potrzebuje suplementacji witamin i minerałów?

Małgorzata Gołkowska: Są okresy w życiu dziecka, kiedy jego zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest zwiększone. W okresie intensywnego rozwoju w pierwszych miesiącach życia, w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach, w przypadku potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi niedoborów dziecku należy suplementować wybrane witaminy i minerały. Znaczenie ma również pora roku, np. zimą należy suplementować dzieciom witaminę D3. Dodatkowej suplementacji witamin i minerałów wymagają wcześniaki.

Zobacz także: Witaminy w diecie dziecka. Jakie są najlepsze i gdzie występują?

Czym się kierować w wyborze zestawów witaminowych dla dzieci? Czy swój wybór należy konsultować z lekarzem?

Małgorzata Gołkowska: Tak, wybór należy skonsultować z lekarzem, ponieważ na rynku jest wiele preparatów o bardzo zróżnicowanym składzie i różnym przeznaczeniu. Niektórych preparatów nie należy bez konsultacji lekarskiej łączyć, np. tranu i witaminy D3.

Inne mogą zawierać składniki, które u dzieci na przykład z alergią mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Preparat witaminowy powinien być dostosowany do wieku dziecka i jego zapotrzebowania na danym etapie rozwoju

Czy dostępne na rynku suplementy dla dzieci są bezpieczne?

Małgorzata Gołkowska: Te, które mają atesty (Narodowy Instytut leków, Instytut Żywności i Żywienia) są bezpieczne. Powinny być dawkowane i przechowywane ściśle według zaleceń producenta.

Przechowywanie w odpowiednich warunkach jest szczególnie ważne. Ważna jest również postać preparatu dostosowana do wieku dziecka.

Czy witaminy i minerały można przedawkować i jakie wynikają z tego konsekwencje dla zdrowia dziecka?

Małgorzata Gołkowska: Można. Możliwe konsekwencje są związane z rodzajem preparatu. Na przykład  przedawkowanie witaminy D3 grozi hiperkalcemią, co skutkuje między innymi występowaniem zwapnień w nerkach.

Polecamy: Co wspólnego ma witamina D ze zdrową ciążą?

Rozmawiała Monika Karbarczyk.

Wywiad opublikowany dzięki uprzejmości 100%PR & VeL.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA