Nierówne traktowanie matek w szpitalach

Kobieta w  ciąży
Kobiety, których ciąża była zagrożona lub urodziły przez cesarskie cięcie nie są objęte standardami opieki okołoporodowej – alarmuje „Rzeczpospolita” w artykule „Matki nierówno traktowane w szpitalach”.
/ 26.04.2011 10:24
Kobieta w  ciąży

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia o standardach opieki okołoporodowej szpitale, lekarze ginekolodzy i położne mają obowiązek bezpiecznego postępowania wobec ciężarnych i noworodków.

Według nowych przepisów kobieta ma prawo do uśmierzenia bólu porodowego, noworodek musi być przebadany, a po porodzie dziecko przez dwie godziny powinno przebywać z matką. Niestety standardy te dotyczą jedynie ciąż prawidłowych. Prof. Filar uważa za konieczne objęcie standardami bezpieczeństwa wszystkich matek. W swojej interpelacji skierowanej do ministerstwa napisał: „Resort zdrowia pozbawił prawa do należytego traktowania kobiety, których porody są przedwczesne, odbywane przez cesarskie cięcie, związane z zagrożeniem życia i zdrowia dziecka lub matki”.

Adam Sandaur, prezes stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere zaznacza, że 37% skarg na błędy medyczne, które wpływają do stowarzyszenia, dotyczy nieprawidłowości podczas porodu.

Prof. Jerzy Stelmachów broni jednak zapisów rozporządzenia. Twierdzi on, że nie da się ustalić jednorodnych procedur postępowania w przypadku nieprawidłowo przebiegających narodzin.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 26.04.2011/ak

Przeczytaj: Ciąża - kiedy do ginekologa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA