Bywa ona często mylona z alergią. Ale przy nietolerancji objawy nie wynikają z uczulenia na jedzenie. Dolegliwości są efektem braku enzymów koniecznych do prawidłowego trawienia (np. laktazy).
Substancje, które najczęściej wywołują nietolerancję pokarmową to laktoza i gluten.
Brak laktazy
Jeśli kłopoty z żołądkiem często pojawiają się po wypiciu mleka, to sygnał, że w organizmie brakuje laktazy. Enzym ten jest konieczny do rozłożenia cukru mlecznego, czyli laktozy. Gdy trawienie jest utrudnione, laktoza pozostaje w jelitach. Zatrzymuje w nich wodę i fermentuje. Efektem tego są bóle brzucha, biegunka i wzdęcia. Aby ich uniknąć w przyszłości, należy:- ustalić ilość tolerowanej laktozy. Wypij pół kubka mleka. Jeśli żołądek zniesie taką porcję, na drugi dzień wypij cały kubek;
- pić jogurty i kefiry – są w nich bakterie produkujące laktazę, czyli enzym rozkładający laktozę;
- pić mleko niskolaktozowe, z którego usunięto ok. 90 proc. tej substancji, jeśli organizm toleruje małą ilość laktozy;
- zamienić mleko krowie na np. sojowe lub ryżowe (dostępne w sklepach ze zdrową żywnością), jeśli sensacje żołądkowe wywołuje nawet minimalna dawka laktozy.
Nietolerancja glutenu
Nietolerancję pokarmową może wywołać także gluten, czyli białko występujące w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Jeśli nie trawisz glutenu, a mimo to jadasz produkty zbożowe, dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. Występuje wtedy problem z wchłanianiem składników odżywczych, chudnięcie, wzdęcia, biegunki i uczucie przelewania się w brzuchu. Jedynym sposobem na zlikwidowanie tych objawów jest przejście na dietę bezglutenową. Po wyeliminowaniu białka zbożowego odbuduje się błona śluzowai cofną objawy choroby.
Nietolerancja czy alergia
Nietolerancję pokarmową od uczulenia na jedzenie odróżnia mechanizm powstawania. Występują też różnice w nasileniu objawów. W przypadku nietolerancji, gdy szkodliwy produkt spożywany jest w małych ilościach, objawy są łagodne i ustępują szybko po jego odstawieniu. Natomiast w alergii, nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości uczulającego pokarmu, objawy bywają gwałtowne i zwykle pojawiają sie natychmiast (choć zdarza się, że dopiero po kilku dniach).Leczenie jest podobne w obydwu schorzeniach: należy wyeliminować szkodliwe produkty.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!