Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa fot. Panthermedia
Nietolerancja pokarmowa występuje, kiedy w organizmie brakuje enzymów potrzebnych do trawienia.
/ 18.04.2012 13:56
Nietolerancja pokarmowa fot. Panthermedia
Kłopoty żołądkowe mogą być objawem uczulenia, ale także nietolerancji pokarmowej.
Bywa ona często mylona z alergią. Ale przy nietolerancji objawy nie wynikają z uczulenia na jedzenie. Dolegliwości są efektem braku enzymów koniecznych do prawidłowego trawienia (np. laktazy).
Substancje, które najczęściej wywołują nietolerancję pokarmową to laktoza i gluten.

Brak laktazy

Jeśli kłopoty z żołądkiem często pojawiają się po wypiciu mleka, to sygnał, że w organizmie brakuje laktazy. Enzym ten jest konieczny do rozłożenia cukru mlecznego, czyli laktozy. Gdy trawienie jest utrudnione, laktoza pozostaje w jelitach. Zatrzymuje w nich wodę i fermentuje. Efektem tego są bóle brzucha, biegunka i wzdęcia. Aby ich uniknąć w przyszłości, należy:
  • ustalić ilość tolerowanej laktozy. Wypij pół kubka mleka. Jeśli żołądek zniesie taką porcję, na drugi dzień wypij cały kubek;
  • pić jogurty i kefiry – są w nich bakterie produkujące laktazę, czyli enzym rozkładający laktozę;
  • pić mleko niskolaktozowe, z którego usunięto ok. 90 proc. tej substancji, jeśli organizm toleruje małą ilość laktozy;
  • zamienić mleko krowie na np. sojowe lub ryżowe (dostępne w sklepach ze zdrową żywnością), jeśli sensacje żołądkowe wywołuje nawet minimalna dawka laktozy.

Nietolerancja glutenu

Nietolerancję pokarmową może wywołać także gluten, czyli białko występujące w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Jeśli nie trawisz glutenu, a mimo to jadasz produkty zbożowe, dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. Występuje wtedy problem z wchłanianiem składników odżywczych, chudnięcie, wzdęcia, biegunki i uczucie przelewania się w brzuchu. Jedynym sposobem na zlikwidowanie tych objawów jest przejście na dietę bezglutenową. Po wyeliminowaniu białka zbożowego odbuduje się błona śluzowa
i cofną objawy choroby.

Nietolerancja czy alergia

Nietolerancję pokarmową od uczulenia na jedzenie odróżnia mechanizm powstawania. Występują też różnice w nasileniu objawów. W przypadku nietolerancji, gdy szkodliwy produkt spożywany jest w małych ilościach, objawy są łagodne i ustępują szybko po jego odstawieniu. Natomiast w alergii, nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości uczulającego pokarmu, objawy bywają gwałtowne i zwykle pojawiają sie natychmiast (choć zdarza się, że dopiero po kilku dniach).
Leczenie jest podobne w obydwu schorzeniach: należy wyeliminować szkodliwe produkty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: trawienie

Redakcja poleca

REKLAMA