Skąd ten problem:
Niewydolność krążenia zwykle rozwija się po urazie serca. Takim urazem może być np. zawał (niewydolność to zmora osób po zawale). Może też pojawić się w konsekwencji naszych zaniedbań. Cierpią na nią m.in. osoby, które nie leczą nadciśnienia, mają chorobę wieńcową (spowodowaną nadmiarem cholesterolu). Ryzyko niewydolności wzrasta też u cukrzyków.
Jak się objawia:
Charakterystycznym symptomem są obrzęki nóg, które mijają po odpoczynku. Często dołączają do nich kłopoty ze snem, zmęczenie i płytki oddech, któremu towarzyszą uczucie duszności i przyspieszone bicie serca. Objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Im szybciej zaczniemy się leczyć, tym mniejsze będą zmiany w sercu.
Najpierw trzeba chorobę potwierdzić – konieczne EKG i RTG klatki piersiowej. W leczeniu stosuje się leki powstrzymujące niewydolność. Ważna jest też postawa chorego – m.in. unikanie soli, zrzucanie nadwagi, sport.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!