Nowe antybiotyki z żab

Stosując jakiekolwiek symbole zwierzęce, zawsze należy brać pod uwagę miejsce, gdzie symbolizowane zwierzę żyje. / fot. www.sxc.hu
Dzięki „śmierdzącym” żabom naukowcy już niedługo będą mogli stworzyć antybiotyki działające nawet na najbardziej niebezpieczne bakterie – przekonują na łamach czasopisma Journal of Proteome Research chińscy naukowcy . Skóra tych płazów produkuje bowiem wiele przeciwbakteryjnych substancji o potencjalnie leczniczych właściwościach.
/ 09.02.2012 00:36
Stosując jakiekolwiek symbole zwierzęce, zawsze należy brać pod uwagę miejsce, gdzie symbolizowane zwierzę żyje. / fot. www.sxc.hu

Nie po raz pierwszy nauka zwraca uwagę na żaby. Zwierzęta te żyją w ciepłym i wilgotnym środowisku, gdzie również z powodzeniem rozwija się wiele gatunków bakterii. Skóra tych płazów, by zabezpieczyć się przed zakażeniem produkuje substancje (peptydy) o silnym działaniu przeciwbakteryjnym.  

Naukowcom, dzięki badaniom nad 9 gatunkami żab (określanych przez badaczy śmierdzącymi ze względu na ich naturalny zapach, porównywany do zapachu zgniłych ryb),  udało się zidentyfikować do tej pory aż 700 różnych peptydów o działaniu przeciwbakteryjnym. Jak podkreślają badacze jest to największy potencjalny arsenał w walce z coraz bardziej opornymi na standardowe leczenie mikrobami.

Co więcej, niektóre peptydy ze skóry żab wykazywały podwójne działanie - nie tylko bezpośrednio zabijały bakterie, ale również stymulowały układ odpornościowy do walki z infekcją.

Dzięki odkryciu chińskich badaczy pojawia się nadzieja na rozwiązanie problemów wielu oddziałów szpitalnych, gdzie na dobre zagnieździły się bakterie oporne na standardowe antybiotyki.  Poprawi się również skuteczność leczenia pacjentów z różnego rodzaju defektami układu immunologicznego.

Zobacz też: Zioła jako naturalne antybiotyki

Źródło: Science Daily/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA