Kość mimo pozorów niezmienności jest miejscem ciągłych zmian i przebudowy. Tkanka kostna reaguje odpowiednio na oddziaływania z otoczenia. I tak elementy, które przenoszą większe obciążenia są masywniejsze i odwrotnie - brak wywieranej siły skutkuje zanikiem tkanki kostnej. Dlatego tak trudno było wyprodukować materiał, który sprostałby tak wielu wymaganiom: z jednej strony był wytrzymały i stabilny, a z drugiej lekki i ułatwiający rozrost tkanki kostnej.
To zadanie powiodło się niemieckim naukowcom z Instytutu Technologii Produkcyjnych i Nowych Materiałów w Dreźnie zaangażowanym w projekt „TiFoam”. Stworzyli oni tytanową strukturę wyglądem przypominającą gąbkę, która zdaje się najlepiej imitować układ tkanki kostnej. Proces produkcyjny oparty jest o stosowaną od dawna metodę metalurgii proszków, w której przedmioty wytwarzane są, jak się łatwo domyślić, ze sproszkowanych metali.
Początkowo formę zbudowaną z poliuretanów pokrywa się proszkiem tytanowym z substancją klejącą. Następnie odparowuje się wzorzec, przez co pozostaje nam pianka zbudowana z metalu łącząca w sobie wytrzymałość z niewielką sztywnością. Struktura gąbki dodatkowo przez obecność licznych porów oraz kanałów stymuluje wzrost okolicznej tkanki kostnej. Wszystko to czyni ten materiał wręcz idealnym do naprawiania różnych ubytków kostnych.
W ramach projektu „TiFoam” naukowcy skupili się na uszkodzeniach kręgów, jednak zdaniem badaczy tytanowa pianka nadaje się również do naprawy innych elementów kostnych.
Źródło: Science Daily/kp/pk
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!