Nowotwór czy astma? Najczęstsze przyczyny duszności [VIDEO]

Duszność może być ostra lub przewlekła i wiązać się nawet z chorobami zagrażającymi życiu.
Marta Słupska / 24.04.2018 12:20

Oddychanie to proces bezwarunkowy – nie myślimy o tym, że w pewnym momencie musimy wziąć oddech, a krótko po nim wydech. Robimy to odruchowo, automatycznie. O oddychaniu myślimy dopiero wtedy, gdy zaczyna sprawiać nam trudności. Problemy w tym zakresie mogą zaś wynikać z różnych czynników.

Skąd te duszności?

O dusznościach mówimy wtedy, gdy mamy problem z zaczerpnięciem powietrza, zadyszkę. Taki stan może wskazywać na poważną, zagrażającą życiu chorobę. Dlatego kłopotów z oddychaniem nie wolno ignorować.

Zdarza się, że trudności z oddychaniem wykazują chorzy, u których rozpoznaje się zaburzenia nerwicowe. Często skarżą się oni na to, że nie mogą zaczerpnąć powietrza. Duszności mogą też towarzyszyć sytuacji stresującej, gdy jesteśmy narażeni na nieprzyjemne okoliczności i zaczynamy się bardzo denerwować.

Jeśli jednak problemy z oddychaniem nie mijają, często się powtarzają i/lub wręcz się nasilają, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Niestety, bywa bowiem, że duszności wskazują nawet na nowotwory płuc lub dróg oddechowych.

Do najpopularniejszych chorób związanych z dusznościami należą bowiem m.in.:

  • astma,
  • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • choroby układu krążenia,
  • zapalenie krtani i tchawicy.

Kłopoty z oddychaniem mogą się jednak wiązać także z innymi, mniej „oczywistymi” schorzeniami. Poznacie je na naszym filmie.

Dowiedz się więcej:
6 chorób, które powodują duszności
Techniki oddechowe, które pomagają na duszności

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!