Nowotwór leczony... bezprzewodowo

Dzięki komórkom macierzystym zawartym w krwi pępowinowej, możliwa jest regeneracja uszkodzonych tkanek/ fot. Fotolia
Postęp w rozwoju nowotworów wkrótce będzie można monitorować. Naukowcy Uniwersytetu Technicznego w Monachium opracowali specjalny mikroczip pozwalający na monitorowanie rozwoju guzów nowotworowych rosnących nawet w miejscach trudno dostępnych dla klasycznych metod leczeni, jak np/ w okolicy rdzenia kręgowego. Metoda ta może całkowicie zmienić sposób radzenia sobie z nowotworami – pisze BBC.
/ 05.09.2011 10:14
Dzięki komórkom macierzystym zawartym w krwi pępowinowej, możliwa jest regeneracja uszkodzonych tkanek/ fot. Fotolia

Przełomowy wynalazek

Wynalazek niemieckich naukowców stanowi przełom w nowoczesnej profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Niewielki mikroczip, za pomocą specjalnych elektrod mierzy poziom tlenu w tkankach otaczających guz. Gdy poziom tego wskaźnika obniży się niebezpiecznie, świadczyć to może o rozroście nowotworu. Urządzenie może w takiej sytuacji zaalarmować lekarza, który będzie wstanie podjąć leczenie odpowiednio szybko.

Leczenie bezprzewodowe

Urządzenie całkowicie bezprzewodowo łączy się z lekarzem, który na bieżąco może monitorować stan chorego i wdrożyć odpowiednią terapię. Dane z wszczepionego pacjentowi chipu przesyłane są do odbiornika, ten zaś przesyła je lekarzowi. Odbiornik to niewielkie pudełko, które , pacjent może nosić w kieszeni. Na tym nie koniec innowacji. Wkrótce zespół Svena Beckera ma zamiar poszerzyć możliwości swojego wynalazku o bezprzewodowy system aplikacji odpowiednich dawek lekarstw. Dzięki dwustronnej komunikacji z chipem lekarz będzie kontrolować w sposób zdalny podawanie leków pacjentowi. Stanie się to możliwe dzięki pompie do podawania lekarstw sprzężonej z chipem.

Rewolucja w walce z rakiem?

Metoda Beckera jest rewolucyjna z wielu względów. Dzięki bezprzewodowej komunikacji pacjent unika nie tylko wizyt w szpitalu, ale też uciążliwej i często niebezpiecznej interwencji chirurgicznej. Dzięki systemowi monitoringu możliwe będzie kontrolowanie rozrostu nowotworu. Pomoże to zahamować lub zwalczyć chorobę w jej wczesnym stadium, bez potrzeby korzystania z chemioterapii. Mikroczip, w przeciwieństwie do leczenia chemicznego oddziałuje jedynie w miejscu powstania guza, nie zaś na cały organizm, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Urządzenie ma być dostępne w sprzedaży w ciągu dziesięciu lat.

Źródło BBC News/ pz

Zobacz też: Nowy marker nowotworowy wykryje raka jajnika

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA