Nowy trend fitness: „Gra na perkusji”

Drums Alive
Drums Alive to ćwiczenia łączące elementy tradycyjnego aerobiku z ruchami imitującymi grę na bębnach, w których zamiast tego instrumentu używane są duże gumowe piłki. Ćwiczenia przeznaczone są dla osób w każdym wieku i nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Na czym polega Drums Alive? Skąd wzięły się te ćwiczenia?
/ 04.01.2012 08:34
Drums Alive

Na czym polega Drums Alive?

Ćwiczenia Drums Alive to połączenie tradycyjnego aerobiku z ruchami imitującymi uderzanie w bębny. Zamiast bębnów w ćwiczeniach tych wykorzystywana jest duża gumowa piłka, w którą uderza się dwoma pałeczkami. Wykonując te ćwiczenia jednocześnie można odkryć swój rockowy talent.

Największym plusem Drums Alive jest to, że ćwiczenia te mogą wykonywać wszyscy  bez względu na wiek, sprawność i kondycję fizyczną. Zwolennicy tego typu ćwiczeń zaznaczają, że wykonywanie tych ćwiczeń w grupie sprzyja poczuciu wspólnoty i budowania więzi między nimi.

Miłość do Drums Alive

Shaw Bannon – instruktor fitness z Baltimore zauważył, że nigdy nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś kto raz przyszedł na zajęcia z Drums Alive, nie zakochał się w tych ćwiczeniach. Zaznacza też, że ćwiczenia te stały się poważnym konkurent dla zumby, która jest o wiele trudniejsza do wykonania.

Historia Carrie Ekins

Chociaż gra na bębnach znana jest już od starożytności to kroki Drums Alive wprowadzono dopiero jakieś dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych.

Twórcą Drums Alive jest Carrie Ekins, która po urazie biodra rozpoczęła „grać na pudełkach” jak na perkusji i szybko odkryła, że dzięki tym ćwiczeniom znacznie poprawiał się jej stan fizyczny i psychiczny. Według Carrue Ekins gra na „takiej perkusji” pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie – uwalnia od stresu i poprawia nastrój.

Strać 400 kalorii w godzinę

Jedna godzina ćwiczeń w szybkim tempie pozwala na spalenie nawet 400 kalorii. Jak w innych rodzajach ćwiczeń, tak i w Drums Alive instruktor zajęć wydaje polecenia, jakie ruchy należy wykonywać, w każdym momencie. Zaznacza kiedy uderzyć w swoją piłkę do ćwiczeń, kiedy i jak stukać pałeczkami oraz kiedy uderzyć w piłkę sąsiada. Wszystkie ćwiczenia wykonuje się w rytmie muzyki.

Oprócz uderzania w piłki i pałeczki, uczestnicy często tańczą wokół piłki, kucają z nimi lub je popychają. Wykonywane ćwiczenia sprawiają, że większość mięśni jest aktywna, więc większość osób po dokładnie wykonanych ćwiczeniach wychodzi z sali ćwiczeń zlana potem.

Drums Alive dla osób na wózkach inwalidzkich

Maureen Jorio z  ośrodka Bannon przez rok prowadziła zajęciach z Drums Alive w Baltimore, w których uczestniczyły nawet osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Zaznacza, że nikt w czasie godzinnych ćwiczeń nigdy nawet nie wspomniał o żadnej przerwie. Drums Alive sprawia, że starsze osoby czują się  o wiele lepiej i młodziej.

Ośrodek Bannon  prowadzi również zajęcia dla osób z zaburzeniami rozwojowymi w Centrum Kształcenia Dorosłych Świętego Piotra, które wielu osobom bardzo pomogły. Dzięki tym ćwiczeniom wyrzucenie z siebie  agresji stało się dla nich o wiele łatwiejsze.

Grupowa gra na bębnach w szkole

Ping Ho – założycielka i dyrektorka UCLA w Los Angeles mówi, że ćwiczenia te można wykonywać również w domu, używając zamiast gumowej piłki np. blatu biurka. Wielu ludzi przed ćwiczeniami odstrasza to, że być może nie będą umieli wykonać jakichś ruchów, jednak w przypadku Drums Alive nie ma się czego obawiać. Przecież każdy potrafi uderzać pałeczkami w gumową piłkę.

Ho i jej zespół z UCLA doskonale przestudiowali jakie korzyści płyną z grupowych zajęć „gry na bębnach”. Jest ona jednym z współtwórców programu o nazwie Beat the Odds, który ma na celu wyrobić u dzieci w wieku szkolnym umiejętność skupiania się, pracy w zespole, skutecznego radzenia sobie ze stresem i opanowywania gniewu.

Jednym z ćwiczeń mającym poprawić zachowanie uczniów jest jednoczesne mówienie i uderzanie w takt do twierdzenia „Jestem odpowiedzialny, robię dobre rzeczy”. Naukowcy twierdzą, że przez połączenie gry na bębnach z jednoczesnym wypowiadaniem takiego twierdzenia wiadomość ta łatwiej trafia do podświadomości dzieci i może pozytywnie wpłynąć na decyzje podejmowane przez nie w przyszłości

Ćwicząc wyrażanie uczuć i opanowywanie gniewu, dzieci kilkakrotnie powtarzały uspokajające zwroty, następnie uderzały w bębny i w ten sposób wyrażały swoje uczucia.

Po przeprowadzonych badaniach Ho stwierdziła, że ćwiczenia z bębnami mogą być wykorzystane do walki z wieloma problemami dziecięcymi. Najważniejsze jest to, że każde dziecko ma tutaj szanse na wyrażenie siebie w indywidualny sposób.

Program Beat the Odds, który jest wykorzystywany w szkołach Los Angeles, może być łatwo przystosowany do każdego społeczeństwa. Może być on prowadzony zarówno dla młodzieży i osób starszych jak i całych rodzin.

Nadzwyczajny instruktor

Jen Dagami – trener Drums Alive w USA i Kanadzie mówi, że odczuła wielka różnicę od momentu, gdy zaczęła „ćwiczenia z bębnami”. Uważa, że od tego czasu znacznie poprawiła się jej równowaga i koordynacja

Dagami mówi – „po godzinie ćwiczeń czujesz się jak gwiazda rocka. Wyzwala to niesamowite emocje, a najważniejsze, ze każdy może to zrobić”.

Najciekawsze jest to, że Dagami urodziła się bez prawej dłoni, jednak, by grać na bębnach samodzielnie zaprojektowała specjalne rękawice, dzięki którym brak dłoni przestał być już tak wielkim problemem w tej kwestii.

Prowadzi ona lekcje z osobami w każdym wieku cierpiącymi na różne choroby. Często  organizuje zajęcia ze starszymi osobami chorymi na Alzheimera – trening odbywa się wtedy w rytm muzyki popularnej z czasów młodości uczestników ćwiczeń.

Zobacz także: Ćwiczenia w wodzie – przyjemny wysiłek

Źródło: „CNN"/pb

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA