Objawy odry we wczesnej i późnej fazie zakażenia

Pierwsze objawy odry łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem! Sprawdź, jakie symptomy powinny zwrócić twoją szczególną uwagę!
Marta Wilczkowska / 19.05.2017 14:49

Odra to choroba zakaźna przenoszona przez wirusy Morbillivirus. Jest bardzo zaraźliwa i, ze względu na wysokie ryzyko powikłań, bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Sprawdź, jak rozpoznać objawy odry!

Objawy odry

We wczesnej fazie zakażenia, objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Chorobie może towarzyszyć ostry ból gardła, nieżyt błon śluzowych nosa (katar) i infekcje górnych dróg oddechowych, objawiające się suchym kaszlem.

Pierwszym charakterystycznym objawem są tzw. plamki Koplika. Niewielkie białawe przebarwienia z różową otoczką pojawiają się po wewnętrznej stronie policzków na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych. Na tym etapie bardzo często pojawia się też wysoka gorączka.

7 alarmujących objawów odry

Do 5 dni od momentu zakażenia na skórze pojawia się charakterystyczna, różowa wysypka. Zlewające się plamy zwykle pojawiają się najpierw za uszami i na czole i postępują w dół obejmując całą powierzchnię ciała.

Po kilku dniach temperatura ciała spada, a plamy na ciele przybierają ceglastoczerwony odcień.

Odra niesie ze sobą ryzyko wystąpienia groźnych powikłań (m.in. zapalenia mózgu, mięśnia sercowego, ucha środkowego czy płuc), dlatego nie należy rezygnować ze szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie.

Czy trzeba bać się odry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA