Skóra twarzy, wystawiona na działanie wiatru i mrozu, ma skłonność do przesuszeń i pękań. Pieczenie, wzmagane suchym powietrzem i twardą wodą nasila się, z czym nie radzą sobie szczególnie dzieci, drapiąc policzki do krwi. A przy otwartych ranach nietrudno o zakażenie – bakteriami czy grzybami, a nawet o infekcję wirusową.
Kaloryfery
działające w domu czy pracy nie są sprzymierzeńcem osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Wszystkie osoby ze skórą atopową powinny, zwłaszcza o tej porze roku, stosować kremy mineralne, półtłuste, ale nie nazbyt ciężkie, z filtrami UV, mniej podrażniające od tradycyjnych lub delikatne balsamy, które zatrzymują wodę w skórze, lecz wymagają stosowania kilka razy w ciągu dnia.
Skóra a odzież
Alergiczna skóra dłoni wymaga innej, specyficznej pielęgnacji. Do stosowania w ciągu dnia wybierajmy lżejsze emolienty, a silniej działające, tłuste maści zostawmy na noc, kiedy regeneracja dłoni będzie skuteczniejsza. Unikajmy także chodzenia w mokrych lub zawilgoconych rękawiczkach. W sezonie jesienno - zimowym pomóc może sauna na podczerwień lub tradycyjna, gdy temperatura nie przekracza 85 st.C, a dolegliwości skórne nie są związane z naciekami, a jedynie suchymi zmianami egzemy.
Kremy antyalergiczne – czyli jakie?
Nie wszystkie kosmetyki typu natural czy eko są wskazane dla skóry alergicznej – wiele osób ma alergię właśnie na składniki naturalne, jak owoce i wyciągi z ich soku, olejki czy nawet rumianek i nagietek. Lepiej zdać się na tworzone według nowoczesnych receptur emolienty sprawdzonych firm, niezawierające syntetycznych dodatków, zapachów, barwników, parabenów i innych szkodliwych dla skóry konserwantów wydłużających ich termin przydatności czy utrwalających konsystencję. Oczywiście najbardziej bezpieczne są kosmetyki bezbarwne i bezzapachowe, często przeznaczone dla najmłodszych dzieci, zalecane nawet osobom o najbardziej wrażliwej skórze.
Specjaliści z alergik.info i alergia.med.pl polecają:
- hipoalergiczną serię Biały Jeleń (żel pod prysznic, szampon do włosów, mydło w płynie, żel do twarzy)
- kremy odżywcze i samoopalacz organiczny Bio2You (119,99 i 99 zł)
- Eco Cosmetics – serię obejmującą dezodorant w sztyfcie, kremy na słońce, kremy do twarzy
- Odkażająco-gojący niebieski krem Fito (45,90 zł)
- Mineralne kosmetyki (błyszczyk, cienie do powiek) z serii Lavera (39,90 – 42,90 zł)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!