alergia na pyłki roślin fot. Adobe Stock

Odczulanie podskórne - najskuteczniejszy i bezpieczny sposób na wyleczenie się z alergii!

Masz już dość alergii i marzysz o tym, by pozbyć się jej na zawsze? Jest na to szansa!
13.04.2018 09:15
alergia na pyłki roślin fot. Adobe Stock
Immunoterapia iniekcyjna, czyli odczulanie podskórne to efektywny i sprawdzony sposób na pozbycie się reakcji alergicznych. Zobacz, czy lepiej odczulać się regularnie, czyli całorocznie, czy może wystarczy zachować ostrożność w okresie największego pylenia?
 

Odczulanie całorocznie czy przedsezonowe?

W przypadku alergii na pyłki roślin (pyłki traw, drzew i chwastów) mamy do wyboru 2 metody odczulania:
  • przedsezonową – od jesieni do wiosny, przed sezonem pylenia, stosowana przez kilka lat z przerwą na wakacje
  • całoroczną - po okresie dojścia do dawki maksymalnej (ok. 2-3 miesiące), dawkę przypominającą szczepionki podaje się co 4-8 tygodni, zmniejszając ją w porze pylenia

Odczulanie przedsezonowe czy całoroczne? Co jest bardziej skuteczne?

Odczulanie szczepionkami podskórnymi prowadzone metodą przedsezonową jest z pewnością tańsze i może być wygodniejsze, np. u pacjentów często podróżujących.
 
Za leczeniem całorocznym przemawia jednak wyższa skuteczność w zmniejszeniu objawów klinicznych i zużycia leków, lepsza współpraca z pacjentem, szybsze osiągnięcie efektów odczulania i podanie wielokrotnie wyższej dawki alergenu przy zachowaniu bezpieczeństwa.1
 

Jak wyleczyć alergię na kurz? 

W przypadku uczulenia na alergeny roztoczy kurzu domowego mamy do czynienia z całoroczną metodą odczulania, gdzie w początkowym okresie szczepionkę podaje się w odstępach 7-14 dni, a następnie po osiągnięciu dawki przypominającej okres między szczepieniami wydłuża się do 4-6 tygodni. Zalecany okres odczulania podobnie jak w przypadku alergenów sezonowych  wynosi 3-5 lat.
 

Czy odczulanie jest bezpieczne?

Odczulanie należy do bezpiecznych form leczenia, choć zdarzają się również działania niepożądane zarówno dla immunoterapii podskórnej, jak i podjęzykowej.
Do niepożądanych objawów należą:
  • obrzęk
  • zaczerwienienie
  • ból w miejscu wstrzyknięcia alergenu
  • świąd błony śluzowej
  • obrzęk warg
  • objawy żołądkowo-jelitowe w przypadku szczepionek podjęzykowych.
 
Ustrojowe reakcje uogólnione są na ogół łagodne (katar, pokrzywka). Mogą jednak również wystąpić objawy zagrażające życiu takie jak: obrzęk krtani, napad astmy, a nawet wstrząs. Niebezpieczne dla życia i zdrowia skutki występują jednak bardzo rzadko. 
 
W przypadku odczulania podskórnego pacjent pozostaje zawsze pod opieką lekarza, który w bezpośrednim kontakcie ocenia stan pacjenta. W przypadku odczulania podjęzykowego, pacjent samodzielnie dawkuje lek w domu, sam musi więc ocenić, jakie objawy powinny go skłonić do kontaktu z lekarzem.
 
P. Łacwik.....P.Kuna Al. Polska 2015; 2: 65-69.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/30.04.2018 11:21
https://krystal28.wordpress.com/2018/04/25/raport-beniamina-fulforda-23-kwietnia-2018/