Odmówienie badań prenatalnych to torturowanie kobiety

W jaki sposób przygotować swój organizm na ciążę? fot. Fotolia
Polka nie dostała skierowania na badania prenatalne – Trybunał w Strasburgu po raz pierwszy stwierdził naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Brak informacji o zdrowiu płodu to torturowanie kobiety”.
/ 27.05.2011 12:22
W jaki sposób przygotować swój organizm na ciążę? fot. Fotolia

Artykuł 3 Europejskiej konwencji o Ochronie Praw Człowieka zakazujący tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania jest naruszany poprzez odmawianie ciężarnej kobiecie badań, odsyłanie od lekarza do lekarza i trzymanie tygodniami w stanach niepewności – tak uznał wczoraj Trybunał Praw Człowieka w polskiej sprawie. Decyzją Trybunału odmowa pacjentce wykonania badań prenatalnych naruszyła jej prawo do swobodnego kształtowania życia prywatnego (nie mogła podjąć decyzji co do urodzenia zdrowego dziecka).

U dziecka kobiety podejrzewano zespół Turnera. Kobieta chciała wykonać badania genetyczne,ale jeden lekarz odsyłał ją do innego – w sumie odwiedziła 16 gabinetów. Zamiast zlecić jej pobranie próbki wód płodowych i wykonać z nich badania genetyczne, zrobiono jej 5 razy USG. Odmowę wysłania kobiety na badania genetyczne jeden lekarz uzasadniał tym, że kobieta pewnie będzie potem chciała przeprowadzić aborcję, a jego zdaniem zespół Turnera nie jest do tego powodem. W 23. tygodniu ciąży kobieta zażądała badań na pogotowiu. Wykonano je. Potwierdzono zespół Turnera, a kobieta złożyła wniosek o aborcję. Gdy na niego nie odpowiedziano, złożyła drugi. Odpowiedziano wówczas, że jest w 24. tygodniu ciąży i nie można już zgodnie z prawem przeprowadzić aborcji. Kobieta urodziła chorą córeczkę. Opuścił ją mąż z trojgiem dzieci. Przed polskimi sądami wywalczyła 30 tysięcy zł (od prowadzącego ją ginekologa za ujawnienie mediom tajemnicy lekarskiej i wyrażaniu się o niej niepochlebnie), 20 tysięcy zł (od tego samego lekarza za niezlecenie badań prenatalnych), 5 tysięcy zł (od szpitala w Tarnowie)i 10 tysięcy zł (od szpitala w Krakowie za niewykonanie badań prenatalnych). Trybunał przyznał jej 45 tysięcy euro zadośćuczynienia i 15 tysięcy euro zwrotów kosztów postępowania.

Zobacz też: Nierówne traktowanie matek w szpitalach

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 27.05.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA