Odstawienie papierosów zmniejsza stres

Podobno palenie papierosów pozwala się rozluźnić i osłabia stres. Jednak brytyjscy naukowcy dowiedli, że mniejszy niepokój odczuwają jednak osoby, które odstawiły papierosy – czytamy w serwisie wyborcza.pl w artykule "Rzucenie palenia zmniejsza niepokój".
/ 06.02.2013 10:36

W badaniach przeprowadzonych przez uczonych z Cambridge, Oksfordu i londyńskiego King's College udział wzięło prawie 500 palaczy będących pod opieką ośrodków i specjalistów zajmujących się pomocą dla osób chcących zerwać z nałogiem.

Okazało się, że w przypadku 68 osób, które rzuciły papierosy, po 6 miesiącach notowano znaczne osłabienie poczucia nawracającego niepokoju. Efekt ten był najbardziej widoczny u ludzi, którzy wcześniej zgłaszali zaburzenia zachowania i niepokój.

Naukowcy zauważyli również, że w przypadku osób, u których próba odstawienia papierosów nie powiodła się, uczucie niepokoju wyraźnie się nasilało. W przypadku ludzi bez zaburzeń zachowań i palących tylko dla przyjemności nieudana próba skończenia z nałogiem nie niosła ze sobą żadnych znaczących konsekwencji.

Warto wiedzieć: Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem tytoniu

Źródło: wyborcza.pl, 6.01.2013/mm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!