Opryszczka wargowa

Opryszczka (med. opryszczka zwykła) jest chorobą wywołaną przez wirusa Herpes simplex (HSV). Wirus HSV typu 1 (labialis) wywołuje powszechnie znane zmiany opryszczkowe zlokalizowane w pobliżu wargi lub na twarzy zwane potocznie febrą, zimnem czy skwarką.
/ 27.03.2009 23:48
Opryszczka (med. opryszczka zwykła) jest chorobą wywołaną przez wirusa Herpes simplex (HSV). Wirus HSV typu 1 (labialis) wywołuje powszechnie znane zmiany opryszczkowe zlokalizowane w pobliżu wargi lub na twarzy zwane potocznie febrą, zimnem czy skwarką.

Jak zarażamy się opryszczką?
Wirus HSV przenosi się drogą kropelkową poprzez dotyk, użycie tego samego kubka, pocałunek, a także przez kontakt seksualny. Wirus Herpes Simplex, gdy raz wniknie do organizmu, pozostanie już w nim na zawsze, najczęściej w postaci utajonej, kumulując się w zwojach nerwowych. Opryszczka uaktywnia się w okresie obniżonej odporności immunologicznej organizmu, w wyniku chorób przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała, gwałtownego przegrzania (nadmierna ekspozycja na słońce) lub wyziębienia, silnego stresu, na skutek niedożywienia, przemęczenia, a u niektórych kobiet nawet w okresie menstruacji. Uaktywniony wirus powiela się w tysiącach egzemplarzy, a jego cząstki są transportowane wzdłuż nerwu do komórek nabłonka skóry, wywołując u zakażonego charakterystyczne pierwsze objawy (uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia) w miejscu, w którym następnie pojawi się schorzenie. Skutkiem nadmiernego namnożenia się wirusa jest powstanie na skórze pęcherzyka wypełnionego płynem surowiczym.

Opryszczka wargowa

Niepokojące symptomy

Zazwyczaj na 6 lub nawet 48 godzin przed wystąpieniem opryszczki odczuwa się w jednym miejscu swędzenie, pieczenie lub kłujący ból, już na tym etapie konieczne jest zastosowanie preparatu, który powstrzyma atak wirusów.
  1. Okres zwiastunów (faza mrowienia) - w zakażonym miejscu pojawia się nieprzyjemne uczucie przypominające swędzenie, pieczenie, kłucie. Trwa to 1-2 dni.
  2. Pęcherzyk (faza pęcherzyka) - w miejscu, gdzie pojawiło się zaczerwienienie (np. warga) powstaje grudka, która przekształca się w bolesne i łatwo rozprzestrzeniające się pęcherzyki.
  3. Nadżerka (faza sączenia) - z pękających pęcherzyków sączy się przezroczysty płyn. W tej fazie wirus łatwo może przenieść się na inne osoby.
  4. Strup (faza strupa) - nadżerki zaczynają zasychać i goić się, tworząc strupki. Nie powinno się ich dotykać - uszkodzony strupek powoduje ból i krwawi. Zdrapywanie go znacznie wydłuża czas gojenia i może spowodować powstanie blizny.
Jak walczyć z opryszczką?
  • Nie rozdrapywać swędzących ranek, ponieważ grozi to infekcją,
  • Myć ręce przed i po zastosowaniu kremu, aby zapobiec przenoszeniu infekcji na inne partie skóry. Wirus, który dostanie się do oka, może spowodować jego uszkodzenie,
  • Smarować zmiany opryszczkowe i bezpośrednie ich okolice niewielką ilością kremu - co 4 godziny,
  • Kuracja powinna trwać 5 dni, jeżeli objawy nie ustąpią, można przedłużyć terapię o kolejne 5 dni. Gdy po 10 dniach objawy nadal nie znikną należy zgłosić się do lekarza,
  • Do zwalczenia opryszczki stosuje się leki z acyklowirem: Zovirax, Virolex, Hascovir, na mniejsze dolegliwości należy stosować dostępną bez recepty maść, a podczas cięższych objawów, lekarz może zalecić tabletki albo zastrzyki.
J. Ramoss

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA