W doświadczeniu wzięło udział 58 zdrowych ochotników. Uczestnicy zostali na początku poproszeni o stworzenie listy swoich kontaktów. Następnie ocenie poddano wielkość różnych struktur mózgowych na podstawie obrazów rezonansu magnetycznego, uwzględniając wiek i rozmiar całego mózgowia badanych.
Wyniki tych pomiarów wskazują jednoznacznie, że osoby bardziej aktywne towarzysko mają większe jądro migdałowate. Struktura ta od dawna wiązana jest z emocjami i stanem psychicznym człowieka. Teraz wiemy również, że zaangażowana jest ona w budowanie relacji międzyludzkich.
„To odkrycie wskazuje, że jądro migdałowate jest ważne w rozwoju zachowań społecznych” – mówi dr Lisa Feldman Barrett z Massachusetts General Hospital – „Większe jądro migdałowate prawdopodobnie umożliwia ludziom skuteczniej identyfikować, poznawać i rozróżniać społeczne i emocjonalne sygnały, dzięki czemu możliwe jest stworzenie skomplikowanych taktyk pozwalających na kompromis i wspólne życie”.
Naukowcy pracują w dalszym ciągu nad zrozumieniem wpływu jadra migdałowatego na przebieg procesów składających się na nasze życie w społeczeństwie. Dzięki temu możliwe będzie również poznanie zaburzeń w budowie tego ośrodka mózgowego wpływających na rozwój różnych chorób psychicznych, czy zaburzeń z kręgu autyzmu.
Źródło: BBC News/kp/pk
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!