Otyłość u mężczyzn – syndrom „piwnego brzuszka” czy groźna choroba?

Otyłość u mężczyzn.
Otyłość u mężczyzn inaczej nazywana „otyłością brzuszną” lub „otyłością androidalną” jest bardzo groźną chorobą, która dotyka coraz większej ilości panów!
/ 05.10.2012 11:02
Otyłość u mężczyzn.

Charakterystyczną jej cechą jest odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej, tworząc tzw. „piwny brzuszek”. Statystyki są jednak nieubłagane – coraz więcej mężczyzn ma przez to problem z nadwagą, cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym.

Polecamy także: Otyłość a choroby

Powodem otyłości brzusznej są najczęściej złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Panowie przyzwyczajeni przez lata do wizerunku mężczyzny z kuflem piwa w dłoni siedzącego przed telewizorem nie chcą odchodzić od starych zwyczajów. Ciężko jest ich również namówić na jakikolwiek wysiłek fizyczny- ot choćby wyjście na spacer z dzieckiem, psem.

Jak sprawić by Panowie zaczęli bardziej dbać o siebie i o swoje zdrowie?

Najlepsza jest metoda małych kroczków. Podczas przygotowania codziennych posiłków warto ograniczyć dosalanie popraw oraz nie słodzenie kawy/ herbaty. Dobrymi zamiennikami dla soli są ostre przyprawy: chili, papryka słodka i ostra, curry, czosnek oraz wszelkiego rodzaju zioła: bazylia, oregano, tymianek, kolendra. Dzięki nim potrawy nabiorą całkiem nowego smaku (i aromatu) oraz „ukryją” brak soli.

Zobacz także: Slow food - na czym polega?

Czym zastąpić cukier do kawy/ herbaty? Najlepsze są naturalne produkty- miód czy fruktoza. Unikajcie natomiast słodzików (aspartam, acesulfam K itd.) oraz wszelkich gotowych syropów owocowych (zawierają duże ilości sacharozy). Najważniejsze jest jednak by stopniowo ograniczać ilość „dosładzaczy” redukując je w końcu do zera.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem w pozbyciu się otyłości androidalnej jest ruch. Wysiłek fizyczny nie może być jednak wymuszony – trwałe efekty osiągniemy tylko wtedy, jeśli sport będzie przyjemnością, a nie torturą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!