"Pamięć absolutna" - recenzja

Mózg lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa/fot. Fotolia fot. Fotolia
Książka autorstwa Nishant Kasibhatla – „Pamięć absolutna. Jak radzić sobie z zapominaniem i podkręcić możliwości umysłu?” to prosty, praktyczny poradnik, który umożliwia zrozumienie procesu zapamiętywania i przedstawia różne techniki usprawniające pracę oraz wydajność mózgu.
/ 27.01.2012 16:57
Mózg lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa/fot. Fotolia fot. Fotolia

Ocena swoich możliwości

Na początku książki znajduje się test, który pozwala ocenić sprawność pamięci czytelnika. Pięć krótkich zadań podpowie Ci, jak dobrą pamięcią dysponujesz oraz jakimi technikami zapamiętywania posługujesz się na co dzień. Podpowie również, nad jakimi aspektami należałoby jeszcze popracować. Zapamiętywanie bowiem, jest umiejętnością, a każdą umiejętność można doskonalić.

Jak poprawić sobie pamięć?

Aby zwiększyć wydajność i produktywność umysłu - radzi autor książki – należy, w pierwszej kolejności, zrozumieć zasady funkcjonowania pamięci. Zwraca uwagę fakt, że 95% problemów z pamięcią to problemy z rejestracją. Dodatkowo, takie czynniki jak stres, przewlekłe zmęczenie (np. w skutek niewysypiania się), brak aktywności fizycznej oraz brak wiary we własne możliwości, osłabiają nasz organizm i powodują dekoncentrację, która z kolei przekłada się na jakość rejestracji nowych informacji w naszej pamięci. Autor, oprócz prostych zadań ćwiczących zapamiętywanie, sugeruje też zmianę stylu życia, wyeliminowanie chaosu, pośpiechu, stresu i innych niekorzystnych przyzwyczajeń.

Nasze mózgi lepiej zapamiętują obrazy

To dlatego właśnie większości z nas łatwiej jest zapamiętać czyjąś twarz niż imię tej osoby; stąd wynika znane stwierdzenie: „Wiem, że kiedyś się spotkaliśmy, ale nie jestem w stanie przypomnieć sobie twojego imienia” . Twarz jest obrazem, w przeciwieństwie do imienia. Dlatego należy pamiętać, że wizualizacja jest kluczem, który ułatwia zapamiętywanie. Większość technik ćwiczenia pamięci opisana w poradniku, opiera się na przekształceniu zasłyszanej informacji/ciągu informacji w obraz, a następnie nauka asocjacji, czyli logicznego powiązania między poszczególnymi wizualizacjami.

Jakie techniki zapamiętywania są najskuteczniejsze?

Nie ma jednej konkretnej skutecznej techniki zapamiętywania. Każdy mózg jest inny i posługuje się swoistymi metodami utrwalania informacji oraz ich rejestrowania . Zadaniem czytelnika jest poznanie jak największej ilości różnych sposobów zapamiętywania i kojarzenia (asocjacji) oraz indywidualny wybór tej najlepszej techniki, optymalnej dla samego siebie. W książce znajdziemy szereg "trików", jak zapamiętać obce słówka, pojęcia abstrakcyjne, liczby, dane statystyczne, imiona czy twarze. Poznamy konkretne techniki pamięciowe, takie jak: technika KAPO(Wania), ciągu słów, rzymskiego pokoju, lista ciała, wyzwalacza wizualnego i wiele, wiele innych.  

Podsumowując

„Pamięć absolutna” to ciekawy, precyzyjnie opracowany poradnik, zawierający dużo przydatnych informacji  i ćwiczeń. Kluczowym zagadnieniom towarzyszą rysunki, żeby łatwiej i przyjemniej można było zapamiętać treść przekazu.

Książkę poleciłabym szczególnie osobom uczącym się, pracującym umysłowo, którym zależy na usprawnieniu swojej pamięci, skutecznym wykorzystaniu swoich umiejętności, dalszym rozwoju osobistym, w tym podniesieniu kwalifikacji zawodowych.  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA