PelviFly – elektroniczny tampon pomaga ćwiczyć mięśnie dna miednicy

pelvifly fot. Fotolia, kolaż Polki.pl
Jest miękki, mierzy kilkadziesiąt centymetrów i łączy się z aplikacją w telefonie – urządzenie zwane „elektronicznym tamponem” ułatwia ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jak działa?
Marta Słupska / 28.10.2016 14:37
pelvifly fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

W Polsce ruszyła właśnie kampania „Co trzecia”, której celem jest podjęcie tematu tabu – problemu nietrzymania moczu. PelviFly, zwane też elektronicznym tamponem, to urządzenie, które może pomóc przy tym schorzeniu.

Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy? 

Które kobiety mają problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

Co trzecia kobieta ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Szacuje się, że dotyczy on połowy pań po 50. roku życia i 10-15% w wieku 20-30 lat. Niestety, problem ten stanowi pewne tabu, a kobiety często wstydzą się o nim mówić. Często też nie potrafią poprawnie zinterpretować swoich objawów, mylnie sądząc, że problem nietrzymania moczu ich nie dotyczy.

Podczas rekrutacji uczestniczek do programu profilaktycznego zgłosiło się wiele młodych kobiet. W kwestionariuszu twierdziły, że nie mają żadnych objawów nietrzymania moczu. Dopiero w trakcie rozmowy okazywało się, że podczas wysiłku, podskakiwania, kaszlu, kichania, ten problem występował. Nie wiedziały, że już takie objawy świadczą o rozwijającym się problemie

– mówi Urszula Wójtowicz, rehabilitantka, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim i prezeski Fundacji Force Feminite, założycielki startupu PelviFly.

Wśród młodych pań najbardziej narażone na wysiłkowe nietrzymanie moczu są kobiety po porodzie i uprawiające wyczynowo sport.  Mięśnie dna miednicy mogą też ulec osłabieniu z powodu braku jakiejkolwiek aktywności. Wstyd i strach związane z występowaniem problemu sprawiają, że panie zwlekają z wizytą u lekarza – nieraz wiele lat.

Cztery lata temu przeprowadzałam badanie na temat barier w szukaniu pomocy przez kobiety. Okazało się, że najdłuższy czas, jaki upłynął od zauważenia objawów do podjęcia decyzji o leczeniu, wynosił 20 lat! Kobiety zwlekały z wizytą u specjalisty prawie 9 lat. Największymi barierami był wstyd i strach przed operacją

– mówi Urszula Wójtowicz.

Tylko 30% kobiet ćwiczy mięśnie kegla prawidłowo – a przynajmniej tak wynika z amerykańskich badań. Tymczasem właściwie funkcjonujące mięśnie dna miednicy  odpowiadają za właściwe podtrzymywanie kobiecych narządów, zabezpieczają przed nietrzymaniem moczu oraz podnoszą jakość życia seksualnego. 

Bez profilaktyki i rehabilitacji problem pogłębia się i w ostateczności jedynym rozwiązaniem staje się operacja. Ważne jest edukowanie kobiet zarówno o konieczności ćwiczeń mięśni dna miednicy, jak i nauczania prawidłowego ich wykonywania.

Rusza kampania  „Co trzecia”

 „Co trzecia” to ogólnopolska kampania organizowana przez Fundację Force Feminite i Stowarzyszenie BuggyGym, której celem jest podjęcie tematu tabu – problemu nietrzymania moczu. Wraz z partnerami kampanii (Fundacją Dobre Ręce Położnych, PelviFly Teva, Nessi Sport oraz Pregnabit) zwracają uwagę na rolę mięśni dna miednicy w życiu kobiet, edukują i promują profilaktykę zdrowia intymnego oraz przedstawiają najnowocześniejsze rozwiązania telemedyczne. Kampania odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Stowarzyszenia „UroConti”.

W ramach kampanii z końcem października ruszają warsztaty poświęcone mięśniom dna miednicy. Warsztaty Pelvic Power to cykl teoretyczno-praktycznych spotkań, które odbędą się w listopadzie w największych polskich miastach. Wszystkie warsztaty będą prowadzone przez: ginekologa, położną, fizjoterapeutę oraz trenera Pelvic Floor Safe.

Wykłady teoretyczne będą dotyczyły anatomii kobiecego dna miednicy, funkcji mięśni oraz nowoczesnych rozwiązań telemedycznych takich jak PelviFly – system telerehabilitacji mięśni dna miednicy stworzony przez polski startup, który umożliwia trening w domowym zaciszu pod zdalną opieką specjalisty. Ten „elektroniczny tampon” (opracowany przez inżynierów ze Stanford Univeristy) jest bezprzewodowo połączony z aplikacją na telefonie Pelvifly. Aplikacja została tak zaprojektowana, aby pacjentka nie tylko koncentrowała się na wizualizacji, ale na własnych odczuciach (świadomość ciała) i otrzymywała informacje na temat wykonywanej czynności ruchowej i jej rezultatach. Trening opiera się na platformie telemedycznej monitorującej wykonywanie ćwiczeń oraz zdalnej opiece i konsultacji z fizjoterapeutą, ginekologiem, położną, pielęgniarką w trakcie prowadzonej rehabilitacji.

fot. Pelvifly

W czasie warsztatów zaprezentowana zostanie koncepcja Pelvic Floor Safe – nowatorski program dostosowywania aktywności fizycznej i uprawianych dyscyplin sportowych do potrzeb kobiet z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. Podczas części praktycznej uczestniczki będą mogły nauczyć się poprawnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Zobacz także: Jakie wybrać podpaski NTM na noc? Opinie o TENA Lady Normal Night

Kampanię wspierają ambasadorki

Kampanię „Co trzecia” wspierają kobiety aktywne zawodowo, uprawiające sport, mamy, studentki i położne. Na co dzień promują ideę zdrowego, świadomego i aktywnego trybu życia. Pragną zachęcić kobiety do dbania o swoje centrum dowodzenia. Wśród ambasadorek znalazły się: aktorka i trenerka Pelvic Floor Safe Paulina Holtz, aktorka Anna Matysiak, założycielka Fundacji DRP, położna Jeannette Kalyata, lekkoatletka, reprezentantka Kadry Narodowe Nina Nycz, sprinterka i płotkarka Monika Małecka, położna oraz pasjonatki aktywnego trybu życia: Monika Kowal, Justyna Kostrzewska, Aleksandra Rożonowska, Aleksandra Żelazo, Violetta Domaradzka, Monika Kastelik, Ilona Brusiło, Aleksandra Sulej-Dąbrowska, Beata Bogaczyk, Katarzyna Strzelczyk, Katarzyna Limanowska

Po co kobietom mięśnie kegla?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA