Piłaś, nie jedź

Piłaś nie jedź
Często będąc w klubie lub u znajomych zapominamy się, że za chwilę wsiądziemy do samochodu. A to może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, co dzieje się z twoim organizmem pod wpływem alkoholu.
/ 30.07.2009 16:30
Piłaś nie jedź
Reakcja na alkohol w dużej mierze zależy od naszej wagi, wzrostu i płci. Dlatego drobna niska kobieta upija się szybciej niż postawny mężczyzna. Dodatkowe czynniki, które mogą ten proces przyspieszyć, to np. wznoszenie toastów na pusty żołądek, łączenie trunku z lekami (nawet tymi bez recepty!) czy fakt, że jesteśmy chorzy lub po prostu zmęczeni. Ponieważ nie jesteśmy w stanie z góry przewidzieć swoich reakcji, najlepiej przyjąć jedną zasadę: za kierownicą siadamy tylko wtedy, gdy jesteśmy trzeźwi!

Według przepisów auto można prowadzić, gdy mamy poniżej 0,2 promila alkoholu we krwi. Wynik 0,2–0,5 traktowany jest jako wykroczenie, a powyżej 0,5 promila – jako przestępstwo. Podział taki został wprowadzony nie bez powodu, bo gdy mamy:
- 0,3–0,5 promili - występują zaburzenia widzenia i problemy z koordynacją ruchową, stajemy się mniej spostrzegawczy, popadamy w euforię, która skłania do szybszej i ryzykownej jazdy.

- 0,5–0,7 promili
- pogarsza się refleks i błędnie oceniamy własne możliwości.

- 0,7–2 promili – przy takim wyniku tracimy zdolność logicznego myślenia i wyciągania prawidłowych wniosków. Stajemy się drażliwi, łatwo wpadamy w gniew, wzrasta nam też ciśnienie krwi i przyspiesza praca serca.

- 2–3 promili - odbierają zdolność płynnego mówienia, powodują senność, poważne problemy z koncentracją, utrzymaniem równowagi (chwiejny chód) i kontrolą zachowania.

- 3–4 promili - taka ilość alkoholu powoduje zaburzenia świadomości, spadek temperatury ciała i ciśnienia krwi.

- ponad 4 promile mogą prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA