Pionierska operacja neurochirurgiczna w Szpitalu św. Rafała

W szpitalu św. Rafała zespół specjalistów przeprowadził resekcję guza mózgu z wykorzystaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia pacjenta. Na czym polegała operacja?
/ 22.01.2015 12:42

operacja

fot. Fotolia

W ubiegłym tygodniu zespół neurochirurgów Szpitala św. Rafała w Krakowie z powodzeniem przeprowadził pierwszą w województwie małopolskim i jedną z nielicznych operacji w Polsce: resekcję guza mózgu z wykorzystaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia pacjenta.

Zastosowana technika ma na celu dokładne zidentyfikowanie ważnych czynnościowo obszarów mózgu podczas usuwania nowotworu zlokalizowanego w najbliższym sąsiedztwie wrażliwych obszarów. Stymulacja tych ośrodków podczas wybudzenia po otwarciu czaszki i odsłonięciu powierzchni mózgu umożliwia zbadanie rzeczywistej reakcji pacjenta i pozwala na bezpieczne usunięcie nowotworu bez uszkodzenia istotnych funkcji mózgu.

Wykorzystanie tej metody pozwala znacząco zmniejszyć inwazyjność operacji, co bezpośrednio przekłada się na minimalizacje ryzyka związanego z długotrwałym znieczuleniem oraz skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu. 

Dzięki możliwościom, które daje metoda wybudzeniowa, w porównaniu ze standardową operacją, jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej i precyzyjnej resekcji guzów niwelując w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z uszkodzeniem ważnych ośrodków mózgu odpowiadających za funkcje mowy, ruchu i czucia, a także doszczętnie usunąć nowotwór, co ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu, lub opóźnieniu wznowy, zwłaszcza w przypadku glejaków mózgu – mówi dr hab. n. med. Ryszard Czepko, neurochirurg Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Przeprowadzenie z powodzeniem tak trudnej operacji było możliwe dzięki współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów składającego się z anestezjologów, neurochirurgów, psychologa, logopedy oraz zespołu pielęgniarskiego.

W najbliższych dniach planowane są kolejne operacje z zastosowaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia pacjenta. Warto nadmienić, że wyżej wymienione zabiegi są realizowane w ramach pakietu onkologicznego finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz też dział Guzy mózgu

Źródło: materiały prasowe Scanmed/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA