Plamki, guzki, zaczerwienienia miejsc intymnych – kiedy do lekarza?

Są takie schorzenia, które widać na pierwszy rzut oka – a przynajmniej wywołują one niepokój na tyle, że czujemy potrzebę pilnego skontaktowania się z lekarzem. Aby je jednak dostrzec, trzeba znać swoje ciało i… regularnie się mu przyglądać.

Plamki i znamiona

Najbardziej kobietę powinno zaniepokoić pojawienie się znamion/plam w miejscach intymnych, które są wyraźnie ciemniejsze lub jaśniejsze od zdrowej tkanki i mają ostro odgraniczone brzegi. Takie zmiany są zawsze podejrzenie i mogą być patologiczne. Należy je jak najszybciej diagnozować, pobierając wycinki i oddając do badania histopatologicznego. Mogą okazać się różnego rodzaju zmianami – od nowotworowych po choroby autoimmunologiczne typu liszaj. Leczenie każdej z nich przebiega inaczej. Zmiany nowotworowe wycina się (najczęściej z namiarem tkanki), natomiast liszaje najskuteczniej leczy się laserowo, wspomagając miejscowym stosowaniem maści sterydowych, nawilżających  oraz estrogenowych
– mówi dr Basta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!