Autoimmunologia polega na tym, że my zwalczamy sami siebie. Czyli nasz organizm rozpoznaje narząd jako coś obcego, z czym trzeba walczyć - komentuje Magdalena Obrzut.
Przyczyny i objawy choroby Hashimoto
Za dwa podstawowe przyczyny występowania hashimoto uznaje się czynniki genetyczne i środowiskowe. Jeśli mamy w rodzinie kogoś, kto choruje na chorobę Hashimoto, to warto położyć nacisk na profilaktykę i regularne badania. Drugi aspekt - środowiskowy, czyli to, co jemy, jaki tryb życia prowadzimy, w jakim środowisku żyjemy - mówi Magdalena Obrzut.
Hashimoto daje niejednorodne objawy. Często ciężko nam w ogóle się zorientować, że coś jest nie tak. Do zgłaszanych objawów choroby Hashimoto zalicza się ospałość, apatię, problemy z koncentracją, przyrost masy ciała, uczucie zimna rąk i dłoni. Mało mówi się też o aspekcie psychologicznym: ospałości, stanach depresyjnych - dodaje Magdalena Obrzut.
Czy hashimoto da się wyleczyć?
Choroby hashimoto nie leczymy. Wpływamy na jej przebieg poprzez modyfikację stylu życia, a więc przez dietę, zmniejszenie ilości stresu, zadbanie o odpowiednią ilość snu, zadbanie o aktywność fizyczną. Lekiem stosowanym na niedoczynność tarczycy jest lewotyroksyna- podkreśla ekspertka.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do wysłuchania podcastu na temat hashimoto.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!