Choroba Hashimoto: czym jest, jak może się objawiać i czy da się ją wyleczyć? [podcast]

Magdalena Obrzut - doktor nauk farmaceutycznych odpowiedziała na kilka najczęściej zadawanych pytań o hashimoto.
15.04.2024 20:03

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Jest zaburzeniem tarczycy, które powoduje, że układ odpornościowy atakuje, uszkadza i niszczy komórki tarczycy. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr. Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku opisał cztery przypadki tego schorzenia.

Autoimmunologia polega na tym, że my zwalczamy sami siebie. Czyli nasz organizm rozpoznaje narząd jako coś obcego, z czym trzeba walczyć - komentuje Magdalena Obrzut. 

 

Przyczyny i objawy choroby Hashimoto

Za dwa podstawowe przyczyny występowania hashimoto uznaje się czynniki genetyczne i środowiskowe. Jeśli mamy w rodzinie kogoś, kto choruje na chorobę Hashimoto, to warto położyć nacisk na profilaktykę i regularne badania. Drugi aspekt - środowiskowy, czyli to, co jemy, jaki tryb życia prowadzimy, w jakim środowisku żyjemy - mówi Magdalena Obrzut. 

Chory często zupełnie nie zauważa żadnych szczególnych symptomów tego schorzenia, a nieleczone hashimoto latami może rozwijać się jeszcze silniej. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Specjaliści wymieniają głównie uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, rozchwianie emocjonalne, odczucie zimna, problemy skórne, w tym szorstkie dłonie. 
 

Hashimoto daje niejednorodne objawy. Często ciężko nam w ogóle się zorientować, że coś jest nie tak. Do zgłaszanych objawów choroby Hashimoto zalicza się ospałość, apatię, problemy z koncentracją, przyrost masy ciała, uczucie zimna rąk i dłoni. Mało mówi się też o aspekcie psychologicznym: ospałości, stanach depresyjnych - dodaje Magdalena Obrzut.

 

Czy hashimoto da się wyleczyć?

Lekarze są zgodni co do tego, że choroby Hashimoto nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie minimalizować objawy, tak by osoba zmagająca się z tym schorzeniem, mogła dobrze funkcjonować. 

Choroby hashimoto nie leczymy. Wpływamy na jej przebieg poprzez modyfikację stylu życia, a więc przez dietę, zmniejszenie ilości stresu, zadbanie o odpowiednią ilość snu, zadbanie o aktywność fizyczną. Lekiem stosowanym na niedoczynność tarczycy jest lewotyroksyna- podkreśla ekspertka. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do wysłuchania podcastu na temat hashimoto.

 
 
Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.
 
Materiał promocyjny marki Nutropharma. 
 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA